Kitap ve Film Önerilerimiz

Nefes, Zihin ve Farkındalık – Harish Johari

Nefes yaşam demektir. Nefes almadan yaşamak olası değil iken doğru nefes alıp vermeye önem vermememiz ya da nefesin beden, zihin ve ruh üzerindeki etkileri hakkında bilgi sahibi olmamamız çok şaşırtıcıdır. Pek çok kişi nefesin iki burun deliğinden eşit olarak akmadığı gibi basit bir olgunun dahi ayırdında değildir. Oysa nefes alıp vermenin boyutu, sadece yaşamı sürdürme ile sınırlı değildir. Nefes almanın yarattığı etki kalp ve akciğerlerin çalışmasından, bedenin enerji üretimini sürdüren moleküllere, ruhsal yaşantımızdan, dünyayı algılay... Devamı için..

Çağdaş Yoga – Müheyya İzer

Yoga’nın Türkiye’deki ilk temsilcilerinden Müheyya İzer’in vefatının hemen öncesinde hazırladığı, ancak yayınlandığını yalnızca “aynanın diğer tarafı”ndan görebildiği bu kitabı, 30 yıllık eğitmenlik yaşamının gerçek bir meyvesidir. “Çağdaş Yoga”, hem Yoga’yı merak eden ya da öğrenmeye yeni başlayan bir insan için hem de deneyimli bir Yoga uygulayıcısı için gerekli olan bilgileri, çalışmaları ve programları, kolay anlaşılır bir şekilde sunmaktadır. Bu kitabın satışından elde edilen telif geliri, mirasçılarının i... Devamı için..

Gerçek Dünyadan Manzaralar – G.I.Gurdjieff

George Ivanovitch Gurdjieff’in elli yıl önceki ölümünden bu yana büyük değişimler meydana geldi ancak yaşarken onu çevreleyen gizem hala mevcuttur. Bu kitap onun gerçek sesini ve onunla öğrencileri arasında geçen konuşmalar biçimindeki doğrudan talimatlarını “işitmek” isteyenleri tatmin edecektir. Bu konuşmaların kayıtları şaşırtıcı hafıza gücüne sahip birkaç öğrencisinin, çoğu kez Gurdjieff’in bilgisi olmaksızın, ister devrim sırasında Rusya’dan kaçtıklarında geçirdikleri gergin ve güç koşullarda ister Paris yakı... Devamı için..

Yoga ve Siz – B.K.S. İyengar

Bedeni Eğitmek, Zihni Eğitmek, Ruhu Eğitmek. Yoga öğretisinin üç temel sacayağıdır bunlar. İçimizdeki ruhumuzla dışımızdaki varlığı aynı anda duyumsadığımızın farkındalığıdır. Manevi dünyamızı yetkinleştirmek, ruhun sonsuz makamına erişebilmek için bıkmadan usanmadan bedeni eğitmek, zihni eğitmek, ruhu eğitmektir Yoga’nın yolu… Ta ki tüm evren tek bir ruh olana kadar. Yaşayan en büyük yoga ustalarında B.K.S. İyengar’ın yoga derslerinden derlenmiş bu kitapta, tenimizin yüzeyinden ruhumuzun enginliğine götüren bilgiler keşf... Devamı için..

Şimdi’nin Gücü – Eckhart Tolle

Gerçeği Arayanların Mutlaka Okumaları Gereken Bir Kitap Üstat Eckhart Tolle kısa sürede bir bestseller haline gelen bilgelik dolu bu eserinde, bilincimizde ve yaşamımızda mucizevi bir değişim yaratabilecek evrensel bir öğreti sunuyor. Tolle, tüm ıstırap, endişe ve korkularımızın, dolayısıyla mutsuzluğumuzun gerçek kaynağını çarpıcı bir biçimde gösterip, onu şimdi ve burada nasıl aşabileceğimizi, huzur ve mutluluğa hemen şimdi nasıl kavuşabileceğimizi, bilincimizi hemen şimdi dönüşüme uğratıp nasıl aydınlanabileceğimizi, gerçek Var’lı... Devamı için..

Olağanüstü İnsanlarla Karşılaşmalar – G.I.Gurdjieff

Gurdjieff’in gençlik yıllarının ve ilk seyahatlerinin otobiyografik bir anlatımı olan Olağanüstü İnsanlarla Karşılaşmalar, 1963’te ilk kez yayınlanmasından bu yana bir efsaneye dönüştü. Macera romanları geleneğinde yazılmış, okumadan duramadığınız ama öte yandan, Gurdjieff’in yaşama dair özgün bir bakış açısı ile de dolu olan bu kitap, Yakın Doğu’nun ve Orta Asya’nın uzak bölgelerine yaptığı seyahatlerde Gurdjieff’e eşlik eden ve gizli bilgileri arayışında olan olağanüstü erkekleri ve kadınları anlatıyor.... Devamı için..

Sina ve Yoga Yapan Kedi – Ursula Karven

Sizce Yoga nedir? Neye benzer? Yeni bir yoğurt çeşidi ya da bahçede yetişen bir tür bitki mi? Ya da hiphopçuların yaptığı bir müzik türü mü? Bilemediniz değil mi? Çok uzaklarda ve Hindistan adında ülkede yapılıyor YOGA. Yaklaşık binlerce yıllık geçmişi olan Yoga, kısaca insanın bedenini ve ruhunu eğitmesidir. Ama Sina bunların hiç birisini bilmiyordu. Ta ki Yoga yapan bir kedisi oluncaya dek… Yazar: Ursula Karven Yayınevi: Bulut Yayınları 48 Sayfa Ursula Karven Kimdir? 17 Eylül 1964 doğumlu Alman aktrist. İspanya’da yaşayan Karven’in bu ... Devamı için..

Gizli Sırlar Öğretisi – Ergun Candan

Ergun Candan tarafından yazılmış, Sınır ötesi yayınları tarafından piyasaya sürülmüş bu kitap özgün bir çalışmadır. Kanal D’de yayınlanan Sınır Ötesi Programı’nın yapımcısı gazeteci Ergun Candan’ın 19 yıllık araştırmalarının belli bir bölümünden oluşmuştur ve yurtdışındaki 200’ü aşkın bilimsel merkezlerle kurulan irtibatların sonucunda elde edilen bilgilere dayanmaktadır. Atatürk’ün Dinler Tarihi’ne Işık tutan şok yaratan araştırması. 21.yüzyıl’ın Kıyameti, Tarikatlar’ın ilk ortaya ç... Devamı için..

Sri Aurobindo veya Bilincin Macerası – Satprem

Ölüm Savitri’ye şöyle der: “Dünyaya yaşayan bir gerçeğin tohumunu atabileceğini mi sanıyorsun? Ya da madde dünyasını tanrının evi yapabileceğini? Gerçek buralara gelmez, sadece düşüncesi vardır, Tanrı burada yoktur, sadece adı vardır.” (Savitri – X. IV 646 Sri Aurobindo) Eğer kendi yaşamınızda, düşüncenizde, duygunuzda, varoluşunuzda bir sınıra geldiyseniz, bu sınırların dışına küçücük bir adım atmaya ve bunu da belki de dünyada ilk yapan ile; Sri Aurobindo ile yapmaya ne dersiniz? Bu adım yeni bir maceranın ilk adımı; b... Devamı için..

Siddhartha – Hermann Hesse

“Genel olarak herkesçe kabullenilmiş Buddha imgesini aşan bir Buda yaratmak, daha önce eşine rastlanmamış, büyük bir başarıdır. Siddhartha, benim gözümde, Kutsal Kitap’tan kat kat üstün bir ilaçtır…” 20. yüzyılın en büyük romancılarından Henry Miller’a bu sözleri söyleten Siddhartha, 1946 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Hermann Hesse’nin başyapıtıdır. I.Dünya Savaşı’nı izleyen yıllarda, insanları kendi yaşamlarını kurmaya çağıran, Doğu gizemciliğini yücelten Siddhartha, kuşaklar boyunca nerdeyse bir “kutsal kitap” gibi okunmu... Devamı için..