Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga nasıl yapılır? Uyulması gereken kurallar var mıdır? Derslerde ne giyilmeli, ne getirmeli?

yoga nasıl yapılır?-Ne tür Yoga yapmalıyım?
Yoga'ya başlamanız için en uygun olanı deneyimleyerek bulabilirsiniz. İlk deneyiminiz sonrası hoca veya dersin içeriği hoşunuza gitmezse, farklı bir hoca ile farklı bir dersi deneyimleyebilirsiniz. Zamanla, bu konuda bilgi ve deneyim kazandıkça kendi stilinize uygun bir Yoga türünü mutlaka bulacaksınız.

-Yoga yaparken nelere dikkat etmeli?
Doğru bir eğitmen ve merkez seçimi çalışmalarımız ve kendimiz için önemlidir.
Yoga'ya bir eğitmen ile başlanmalıdır.
Yoga'nın amacı rahatlatmak, bedeni ve aklı güçlendirmektir. Onları yormak amacıyla yapılmaz. Hareketleri yavaşça, sakince ve fazla güç harcamadan yapın. Doğal bir ritim yakalamaya çalışın ve her duruşu basit, nazik ve akıcı bir şekilde yapmaya çalışın. Ani hareketler fiziksel dengeyi bozabilir ve baş dönmesi, baygınlık gibi etkiler gösterebilir. Bu yüzden öğrenci bir duruştan diğerine, kolay, dikkatli ve akıcı bir şekilde geçmeyi öğrenmelidir.
Hareketleri yaparken asla bir şeyleri zorlamayın. Ağrıya yol açabilecek hareketler yapmaya kalkışmayın. Aşırı esnemeden uzak durun. Herkesin yapısı ve fiziksel durumu farklı olduğundan, kişilerin kapasiteleri değişkenlik gösterecektir.
Öğrenci, öncelikle kendi gücünün, sınırlarının ve kabiliyetinin farkında olmalıdır. Kişi, kendi bedeninin ne kadar gerilim ve stres kaldıracağını yine en iyi kendisi bilir. Kişiler kendi limitlerini ve kapasitesini aşmamalıdır. Asana çalışmalarında bize sonucu getiren aceleci olmak değil, çalışmalarımızdaki bütünlüktür. Hiçbir duruşu abartarak ya da dikkatsizce çalışmayın. Herhangi bir harekette gerilme ya da acı hissediyorsanız, daha yavaş hareket edin. Kapasiteniz ve kabiliyetinize göre hareketin tekrar sayısını ve tempoyu ayarlayın.
Asana duruşları mideniz boşken yapılmalıdır. Mesane ve bağırsaklar da boş olmalıdır. Çalışmaya başlamadan önce yemeğin üzerinden en az üç saat, süt, çay, kahve ya da meyve suyu gibi bir içeceği içmenizin üzerinden en az bir saat geçmesini bekleyin.
•Çalışmalar için uygun bir zaman seçin. Fakat sabah ya da akşam fark etmez, programa düzenli bir şekilde bağlı kalın.
•Mümkün olduğunca Asana duruşlarını sizi hiçbir şeyin rahatsız edemeyeceği sessiz ve tenha bir yerde yapın. Eğer açık bir alansa, soğuktan ve rüzgârdan arındırılmış bir yer olmalı. Kapalı mekânda çalışılıyorsa yeterli bir havalandırmanın olduğundan emin olun.
•Asana hareketlerini katlanmış bir battaniye, bir halı ya da ince bir kilimin(hasırın) üzerinde yapın. Kilim çok ince ya da kalın olmamalıdır.
Vücudun rahat hareket edebilmesi için ince ve rahat kıyafetler giyin. •Kuru bir havluyla, ihtiyaç oldukça terinizi silin.
• Hareketler arasında geçiş yaparken birkaç dakika dinlenin.
• Çalışmalar süresince sessiz olun.
• Günlük çalışmalardan sonra Shavasana (sırtüstü yatarak) pozisyonunda birkaç dakika dinlenin. Bu dinlenme yorgunluğu atma ve harcanan eforun karşılanması için çok önemlidir.
• Çalışmalardan sonra oda sıcaklığında sıvı alınması uygundur.

-Yoga'da Neden Burnumuzdan Nefes Alıp Veririz?
Doğru soluma, burundan nefes alıp ağzınızı kapalı tutmak demektir. Bu sayede akciğerleriniz tümüyle çalışır ve doğru nefes alıp vermeniz sağlanır. Nefesinizi verirken karın büzüşür ve kalbinize masaj yapacak şekilde diyafram yukarı doğru çıkar, nefes alırken de karın genişler ve diyafram iç organlarınıza masaj yapacak şekilde aşağı iner. Yoga bakış açısına göre, burundan nefes almanın en önemli sebebi Prana(nefes-hayat enerjisi)dır. Nasıl ki, havadaki kokuları alabilmek için burundan nefes alıyorsanız, aynı şekilde vücudunuza giren prana miktarını da arttırmak için burundan solumalısınız, bu sayede burnunuzun arka tarafından bulunan koklama merkezine daha çok Prana gidecek ve oradan da sinir sisteminiz ve beyninize ulaşacaktır. Yoga nefes egzersizleri, size birbirine bağlı olan Pranayı(nefesi) ve bu şekilde beyninizi nasıl kontrol edeceğinizi öğretir. Sinirlendiğinizde ya da kızdığınızda nefes almanız kısa, hızlı ve düzensizdir, tam tersine rahatladığınızda ya da derin düşüncelere daldığınızda nefesiniz yavaşlar. Bunu kolaylıkla kendi üzerinizde deneyebilirsiniz. Bir an için odadaki en düşük sesi duymaya çalışın. Göreceksiniz ki konsantre olurken elinizde olmadan nefes almanız yavaşlayacak hatta bir süreliğine duracaktır. Beyniniz nefes alış şeklinizden etkilendiği için, aynı şekilde nefesinizi kontrol ederek beyninizi kontrol edebilirsiniz. Nefesinizi kontrol ederek sadece daha fazla oksijen ve Pranayı içinize çekmekle kalmaz, aynı zamanda kendinizi konsantrasyon ve meditasyon çalışmalarına hazırlarsınız.

-Yoga'ya yeni başlayacaklar neleri bilmeli?
Yoga zihnimizi arındırma, doğru düşünmeyi öğrenme ve kendimizi keşfetmenin ilk adımıdır. Ayrıca meditasyon, asanalar ve nefes teknikleri öğretilerini de içeren bir bütündür. Yoga'ya bir eğitmen ile başlamak en doğru yöntemdir.

-Ders sırasında bilmediğim hareket olduğunda ne yapmalıyım?
Ders sırasında bilmediğiniz bir hareket olduğunda çalışan arkadaşlarımız yerine göz ucuyla eğitmenimize bakabilirsiniz.

-Yoga yaparken ne giymeli?
Yoga çalışmalarında kıyafetimiz ile ilgilenmeden rahat bir şekilde çalışmalarımızı uygulayabilmek önemlidir. Bu nedenle Yoga yaparken vücudumuzun rahat edebileceği; dar olmayan, beli açılmayan vücudumuzu sarmayan rahat ve bol kıyafetler tercih edilmelidir.

-Yoga yalınayak mı yapılır? Ayaklarımı sevmiyorum ve utanıyorum, çorapla yapsam olur mu?
Yoga'nın yalınayak veya özel Yoga çorapları ile yapılması önerilir. Normal çorap ile yapıldığında Asanalarda çok da güvenli olmayan durumlarda kalınabilir. Yoga yaparken vücudumuzun bir çok yerini hissetme imkanı buluruz, farkındalığımızın artmasıyla vücudumuza daha çok ilgi göstermeye daha çok sevmeye başlarız. Yoga yaparken vücudumuzu keşfedebilmemiz, zamanla bizlere keyif verir.

-Tek tip kıyafet giymek zorunda mıyım?
Tek tip kıyafet giyilmesi zorunlu değildir, kişinin kendini iyi hissedeceği, Asanaları rahatlıkla yapacağı kıyafetleri seçmesi daha uygun olacaktır. Zamanla kişi kendi tarzını yakalayacak ve rahat hissettiği kıyafeti seçecektir.

-Yoga'ya gelirken aç mı olmalıyım, tok mu?
Asana duruşları mideniz boşken yapılmalıdır. Mesane ve bağırsaklar da boş olmalıdır. Çalışmaya başlamadan önce yemeğin üzerinden en az üç saat, süt, çay, kahve ya da meyve suyu gibi bir içeceği içmenizin üzerinden en az bir saat geçmesini bekleyin.

-Yoga Matı şart mıdır?
Yoga matı şart değildir. Asana hareketlerini katlanmış bir battaniye, bir halı ya da ince bir kilimin (hasırın) üzerinde yapabilirsiniz. Kilim çok ince ya da kalın olmamalıdır.

-Derse gelmeden parfüm sıkabilir miyim?
Derse gelmeden önce parfüm kullanımı çok da uygun değildir. Yoga dersinde duyularımız açıldığından katılımcıların kokudan rahatsız olma ihtimalleri artar.

-Yoga yaptığım için vejeteryan olmam şart mı?
Yoga öğrencileri için en iyi beslenme planı doğal taze besinlerdir. Yoga yaptığınız için vejetaryan olmanız şart değildir. Ancak zamanla Yoga öğretisi öğrenildikçe, ideal sağlığımızı korumak için vejeterjan beslenme tercih edilebilir. Fazla uyarıcı gıdalardan uzak durmak, zihni sakin tutan ve zekayı keskin yapan besinleri tercih etmek ideal sağlık için kaçınılmazdır.
Yogik beslenme ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

-Yogada sigara, içki ve et yasak mı?
Yoga'da yasak yoktur. Yoga öğrencisi Yogik bilinç ile kendi doğrusunu, vücuduna ve zihnine bedenine neyin iyi gelip gelmediğini keşfederek, zarar veren unsurları zamanla bırakacaktır.

-Yoga'nın seans süresi nedir? Haftada kaç kere yapılmalıdır?
Klasik Yoga derslerimiz yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Başlangıç olarak haftada bir kez eğitmen ile yapılması önerilir, kendi çalışmalarınızı haftanın 6 günü 1 defa 3- 30 dk arasında ne kadar vaktiniz varsa, yapmak yararlıdır. Günde 2 defa yapmanın sağlıklı olduğu söylenmektedir. Tabii ki ne kadar disiplinli ve düzenli yaparsak bizim için o kadar sağlıklı olur. Yeter ki her gün kendimiz için zaman ayıralım.

-Haftada bir gün eğitmenle, diğer günler tek başımıza Yoga yapmayı öneriyorsunuz. Evde Yoga yapmak için en uygun saat kaçtır?
Sabah erken saatler ve akşam yatmadan önceki saatler en uygun saatlerdir. Sabah bedenimiz kapalı zihnimiz açıktır. Akşam ise bedenimiz açık zihnimiz kapalı olur. Bunların farkında olmak ve deneyimlemek çok özeldir. Tabii ki gün içinde yalnız kalabileceğiniz sakin saatleriniz varsa, alternatif olabilir.

-Yoga yaptığım mekanda nelere dikkat etmeliyim?
Mümkün olduğunca sizi hiçbir şeyin rahatsız edemeyeceği sessiz ve tenha bir yerde yapın. Eğer açık bir alansa, soğuktan ve rüzgardan arındırılmış bir yer olmalı. Kapalı mekanda çalışılıyorsa yeterli bir havalandırmanın olduğundan emin olun.

-Stüdyoda nezaket önemli midir?
• Doğu öğretilerinde ve birçok öğretide Hoca’ya saygının çok önemli bir yer tuttuğu söylenir.
• Aynı şekilde bireyin kendine ve etrafındakilere saygısı da önemlidir.

-Ders stüdyosuna ne getirebilirim?
Merkezlerimizde mat bulunmakta, sizler sadece örtünüzü yanınızda getirebilirsiniz. Bunun dışında cep telefonu, su vb. dikkati dağıtacak eşyaların stüdyoya getirilmesi önerilmez.

-Kitap ve CD’lerle Yoga öğrenilebilir mi?
Yoga'yı gerçek anlamda öğrenmek için eğitmen ile çalışmak şarttır. Yoga sadece fiziksel bir çalışma değildir, esenlik, zihinsel ve duygusallık boyutu da vardır. Bu boyutların eğitmen harici bir kaynaktan öğrenilmesi imkansızdır.