Yoganın 8 Basamağı

Yoganın 8 Basamağı


Milattan önce üçüncü yüzyılda üstat Sage Patanjali Hindistan'ın en eski Yogileri tarafından onaylanmış tüm Yoga uygulamalarını gözden geçirerek toparladı. Yoga terimini tanımladı, yöntemlerini netleştirdi ve tüm teknikleri sistematik bir düzen içerisinde organize etti. Hint metafizik düşüncesi ve mistik deneyimler içerisinde yapılan ve sayılamayacak kadar çok tecrübenin yaşandığı uzun bir yolculuktan sonra, Yoga en sonunda bilinmez geçmişinden sıyrıldı ve bilimin klasik dallarından biri olarak kabul edildi.
Patanjali'nin Yoga Sutra'sı bir başyapıttır. Zamanın ve deneyimin sınavını bizlere anlatır. Yoga'nın derin ve sistematik öğretisini uygulayanlar için en güvenilir ve kullanışlı el kitabı olarak kabul edilir.

Bu sistem "Ashtanga Yoga" ya da "Yoga'nın sekiz basamaklı yolu" olarak bilinir. Ashtanga Yoga'nın en önemli hedefi içimizdeki -Ruh-u keşfetmektir. Ashtanga Yoga'nın sekiz öğretisi aklı ve bedeni düzenli bir şekilde arındırmak amacıyla oluşturulmuştur. Bu, insanların kendi iç dünyalarına bakmalarını sağlar.

Sekiz aşama; Yama, Niyama, Asana, Pranayama, Pratyahara, Dharana, Dhyana ve Samadhi dir.
Bu sekiz aşama kişinin Yoga ile yaptığı yaşam yolculuğudur.
Astanga Yoga’da kişinin özgürlüğüne kavuşma hedefine ulaşması için her bir adım iyi anlaşılmalı ve takip edilmelidir.

YAMA - Olumsuzluklardan Arınma
NİYAMA - Olumlulukları Güçlendirme
ASANA - Bedensel Duruş Teknikleri
PRANAYAMA - Solunum ve Enerji Çalışmaları
PRATYAHARA - Duyuların Denetimi
DHARANA - Odaklanma Teknikleri
DHYANA - Meditasyon
SAMADHİ - Evrenle Bütünleşme