Üstadlar

Sri Aurobindo

15 Ağustos 1872 – 5 Aralık 1950 Şair, öğretmen, yazar, düşünür ve bir yogidir. 1900 lü yılların başlarında Hindistan da bağımsızlık fikrinin yayılmasına yardım etti. Bhagavat Gita daki yoga yorumlarına benzer bir şekilde integral yogayı kurdu. Sri Aurobindo nun insan potansiyali ve büyümesine benzersiz katkısı Doğu ve Batı kültürlerini bütünleştirmesi ile gerçekleşmiştir. Batının fiziksel, maddesel ve zihinsel boyutlarda insan yaşamının mükemmelliğine odaklanmış enerjisi ile Doğunun binlerce yıldır üzerinde çalıştığı ruhsal gelişm... Devamı için..

Carl Gustav Jung

26 Temmuz 1875 İsviçre – 6 Haziran 1961 Zürih Psikiyatr, analitik psikolojinin kurucusudur. Ayrıca derinlik psikolojisinin üç büyük kurucusundan birisidir (Freud ve Adler ile birlikte). Basel Üniversitesi’nde tıp profesörü olan büyükbabasının adını taşıyan Carl Gustav Jung, İsviçreli bir papazın oğludur. 1895 yılında Basel’de tıp eğitimi almaya başladı ve 1900 yılında Eugen Bleuler’in asistanı olarak Burghölzli’de psikiyatrist olarak hizmet verdi. Doktorasını 1902 yılında tamamladı. Konu okült (gizli, görünmeyen) fenomenle... Devamı için..

B.K.S İyengar

“İnsanlara her zaman söylerim; mutlu yaşayın, ihtişamla ölün…” BKS İyengar 14 Aralık 1918 – 20 Ağustos 2014 Bellur Krishnamachar Sundararaja(B.K.S.) İyengar, Güney Hindistan Karnataka’da doğdu. Gurusu Sri T. Krishnamacharya ile 16 yaşında Yoga çalışmalarına başladı, ancak 18 yaşında hocası tarafından az İngilizcesi ile Yoga öğretmek üzere Pune’a yollandı. Bu yüzden gurusundan Yoga ile ilgili bilgileri doğrudan alma fırsatı olmadı. Ancak samimi ve kararlı bir Yoga uygulayıcısıydı. Kendi çalışmaları, yoga asanalarını keşf... Devamı için..

Swami Sivananda Saraswati

8 Eylül 1887 – 14 Temmuz 1963 Sivananda, Hintli bir spiritüel öğretmen ve Yoga üstadıdır. Hindistan Pattamadai’de doğmuştur ve tıp okuyarak manastır hayatına geçmeden önce yıllarca tıp alanında hizmetlerde bulunmuştur. Hayatının ilerleyen yıllarını Rishikesh’de geçirmiştir. Divine Life Society (1936)’nin ve Yoga-Vedanta Forest Academy (1948)’nin kurucusudur ve Yoga, Vedanta ve çeşitli konularla ilgili 200’den fazla kitabı vardır. Rishikesh’de Sivananda aşramını oluşturmuştur ve günümüzde de, Hindistan’da ve dünya... Devamı için..

Ömer Hayyam

18 Mayıs 1048 – 4 Aralık 1131 Gerçek adı Ebul Feth Ömer bin İbrahim olan Ömer Hayyam, Nişapur doğumlu İranlı şair ve bilgindir. Hayatı, gençlik yılları pek bilinmez. Elde bulunan eserlerinden, hayatıyla ilgili olayları anlatan bazı kitaplardan, mantık, felsefe, matematik ve astronomi konularında çalıştığı, bu alanlarda düzenli bir öğrenim gördüğü anlaşılmaktadır. Hayyam “Çadırcı” takma adını, atalarının çadırcılık yapmaları yüzünden aldığı söylenir. Ömer Hayyam, zamanında daha çok bilgin olarak ün kazandı. İran’ı... Devamı için..

Yunus Emre

Türk halk şairlerinin tartışmasız öncüsü olan ve Türk’ün İslam’a bakışını Türk dilinin tüm sadelik ve güzelliğiyle ortaya koyan Yunus Emre, sevgiyi felsefe haline getirmiş örnek bir insandır. Yaklaşık 700 yıldır Türk milleti tarafından dilden dile aktarılmış, türkü ve ilahilere söz olmuş, yer yer atasözü misali dilden dile dolaşmış mısralarıyla Yunus Emre, Türk kültür ve medeniyetinin oluşumuna büyük katkılar sağlamış bir gönül adamıdır. Bazı kaynaklarda Anadolu’ya gelen Türk boylarından birine bağlı olup, 1238 dolaylarında do... Devamı için..

Patanjali

Patañjali (Sanskritçe: पतञ्जलि ) 8 Basamaklı Yoganın babası kabul edilen Üstad Sage Patanjali, milattan önce üçüncü yüzyılda yaşamıştır. Hindistanın en eski Yogileri Rişiler tarafından onaylanmış tüm Yoga uygulamalarını gözden geçirerek toparlamış, Yoga terimini tanımlamış, yöntemlerini netleştirmiş ve tüm teknikleri sistematik bir düzen içerisinde organize etmiştir. Patanjalinin Yoga Sutraları kitabı bir başyapıttır. Zamanın ve deneyimin sınavını bizlere anlatır. Yoganın derin ve sistematik öğretisini uygulayanlar için en güv... Devamı için..

G. I. Gurdjieff

1877 – 1949 George Ivanovich Gurdjieff, bir mistik ve ruhsal öğretmendi. Disiplinini “Dördüncü yol” olarak adlandırdı. Babası Yunanlı, annesi Ermeni olan Gurdjieff Rusya’da doğdu. Üstün yetenekli bir çocuk olduğu için din ve bilim alanlarında özel eğitimler aldı. Yirmi yıl boyunca (1894-1912) çok eski geleneklerin bulunduğu İç Asya ve Orta Doğu’da araştırmalar yaptı. Gurdjieff 1913’te tamamen geliştirilmiş bir öğretiyle Moskova’da ortaya çıktı ve esas olarak aydın sınıftan gelen öğrenci gruplarını organize etmeye başladı... Devamı için..

Mevlana Celaleddin-i Rumi

30 Eylül 1207 – 17 Aralık 1273 Bugün Afganistan sınırlarında bulunan Horasan yöresinde, Belh şehrinde doğmuştur. Babası Bahaeddin Veled, Belh şehrinin ileri gelenlerindendi ve “Bilginlerin Sultanı – Sultânü’l-Ulemâ” ünvanını almıştı. Mevlana ve ailesi 1228 yılında Konya’ya geldi. Sultânü’l-Ulemâ, 12 Ocak 1231 yılında Konya’da vefat edince talebeleri ve müridleri Mevlâna’nın çevresinde toplandılar. Mevlâna’yı babasının tek varisi olarak gördüler. Gerçekten de Mevlâna büyük bir ilim ve din bilgini olm... Devamı için..

Paramahansa Yogananda

5 Ocak 1893 – 7 Mart 1952 Hindistan Bengal’de doğmuş olan Paramahansa Yogananda, Yogi Sri Yukteshwar Giri’nin öğrencisidir. Türkiye’de de yayınlanmış olan “Bir Yoginin Otobiyografisi” kitabı ile batı insanına meditasyon ve Kriya Yoga’yı tanıtmıştır. 1920’de kurduğu merkezi ABD-Los Angeles’da bulunan Self-Realization (Kendini idrak etme) Derneği günümüzde halen ABD, italya ve Hindistan’daki şubeleriyle çalışmalarını sürdürmektedir. Paramahansa Yogananda’dan Sözler: “Derin bir şekilde meditasyon ya... Devamı için..