Yogik Beslenme ve Sağlık

Reyhan Bitkisi

Reyhan çok aromatik, güzel kokulu bir bitkidir. Mor renkli reyhan İran ve Hindistan kökenlidir. Tayland mutfağında da çok kullanılır. Özellikle mor reyhanın tüm diğer mor sebze ve meyveler gibi sağlığımıza faydaları çoktur. Tüm sindirim sistemi üzerinde temizleyici, toksin atıcı bir etkisi vardır. Reyhandan yapılan şerbet tarifleri de Osmanlı zamanından beri, arındırma amaçlı ve serinletici bir içecek olarak da günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Bu muhteşem kokulu bitkiyi mutfağımızda bulundurmalı ve kullanmalıyız. Nasıl mı? Aşağıda birka... Devamı için..

Yoga Çayı Faydaları

Mert Güler Klasik Yoga ve Farkındalık Geliştirme Merkezlerinde her Yoga dersi sonrası içilen ve ilk kez tadan hemen hemen herkesin nasıl yapıldığını öğrenmek istediği Yoga Çayımızın o kadar çok faydası vardır ki, içindeki baharatların yararlarını tek tek ele alacak olsak sayfalar sürer. O yüzden bu baharatların Ayurvedik özelliklerine kısaca göz atmakta fayda var… Böylece çayımızın Yoga ile olan bağlantısını da kavrayabiliriz :)). Ayrıntılı Yoga çayı  tarifi için tıklayınız… Yoga çayı, tüm bedenimize sağlık desteği veren bi... Devamı için..

Yoga Çayı Tarifi

Mert Güler Klasik Yoga ve Farkındalık Geliştirme Merkezlerinde, her Yoga dersinden sonra, Yoga stüdyomuzda biraz daha vakit geçiriyor, yerde oturup Yoga çayı içiyor, dersimizin tadını çıkartmaya ve yüksek enerjisini korumaya devam ediyoruz… :)) Yoga sonrası çay seromonisinin, sıradan bir ritüelden çok daha derin anlamları vardır Yoga öğrencilerimiz için. Yoga sonunda deneyimlediğimiz derin gevşeme ve sessiz kalma halinin bir devamı gibidir yere oturup karşılıklı Yoga çaylarımızı yudumlamak. Ve aynı zamanda dış Dünya ile tekrar bağlantı kurmamız... Devamı için..

Ghee’nin Fiziksel ve Zihinsel Faydaları

Ghee, yüzyıllardır bilinen, oda sıcaklığında muhafaza edilebilmesinden dolayı çok pratik ve kullanışlı olmuş mucizevi bir besindir. Anadolu ve Kafkaslarda “Sade Yağ” olarak bilinen Ghee; inek sütünden yapılmış tereyağından elde edilir. Fiziksel ve zihinsel faydalarından dolayı, Ghee bir süper besindir de diyebiliriz. Ghee tarifimiz için tıklayınız… Ghee’nin Fiziksel ve Zihinsel Faydaları 1-Yüksek Yanma Isısına Sahiptir Ghee’nin yani arıtılmış tereyağının yanma derecesi 250 °C’dir. Ghee ile yemek pişirebilir ve bazı yağla... Devamı için..

Ghee – Arıtılmış Tereyağ Tarifi

Ghee, ilk çağlardan beri kullanılan çok besleyici Ayurvedik bir besindir. Anadolu ve Kafkaslarda “Sade Yağ” olarak bilinen Ghee; tereyağındaki süt yağının, süt proteininden yani kazeinden ayrılması ile elde edilir. Tereyağının bozulan kısmı içindeki kazein olduğu için, bu ayrıştığında arıtılmış tereyağını oda sıcaklığında 6 ay saklayabilir ve yanma derecesi de 250 derece olduğu için yüksek ısıda yemek pişirmede kullanabiliriz. Ghee Uzakdoğu mutfağında, özellikle Hindistan’da çok önemli bir yere sahiptir. Tereyağına kıyasla ... Devamı için..

Kanser Savaşçısı Yiyecekler

Meyve ve Sebzeler dengeli ve sağlıklı bir beden için gereklidir. Bazı besinler, kanser gibi hastalıklardan korunmada ve tedaviye destek vermede diğerlerine göre daha yüksek fayda sağlarlar… Kanser Savaşçısı Besinler: -Biberiye -Jalapeno biberi -Kale (Karalahana) -Limon -Hardal Otu -Brokoli -Bitki Çayları -Yosun -Pazı -Lahana -Ginseng -İncir -Orman Meyveleri -Keten Tohumu -Avokado -Zerdeçal -Acı Kırmızı Biber -Zencefil -Marul -Karnabahar -Greyfurt -Yeşil Sebze Sular -Sarmısak -Domates

Hurmanın Faydaları

Çöl ikliminin meyvesi, bin derde deva hurma…   Daha büyük görüntüleyebilmek için tıklayınız…   Hurmanın Faydaları: -Kabızlık gidericidir. -Tansiyonu düzenler. -Kanı temizler. -Dişlere çok iyi gelir. İçeriğinde diş çürümesini önleyen florin (toksik olan florid değil) vardır. -Diyet lifi, Vitamin A, Demir, Potasyum, Kalsiyum, Beta Karoten, Çinko kaynağıdır. -Antioksidan deposudur. İçindeki en önemli 3 antioksidanlar Beta Karoten, Lutein ve Zeaksantin’dir. Bu antioksidanlar kansere neden olan serbest radikalleri etkisiz hale getirirl... Devamı için..

Doğanın Eczanesi Mucizelerle Dolu

Bazı sebze ve meyvelerin, bedenimizde o yiyeceğin benzediği kısımlar için özellikle faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Bu konuyu sizin için araştırdık ve bakın neler bulduk. Doğanın eczanesi bir harika…   Ceviz, kıvrımlarıyla ve iki lobuyla beynimize benzer. Beyin fonksiyonlarında etkili olan vericilerin geliştirilmesinde yardımcıdır…   Kereviz sapı kemiklerimiz gibi ince ve uzundur. Kereviz sapı kemikleri güçlendirir, sağlıklı eklem oluşumuna yardımcı olur…   Domates kalp gibi kırmızıdır ve dört odacığı vardır. Domate... Devamı için..

Gıdaları Nerede Saklayalım?

Gıdaları ne ısıda saklamalı biliyor musunuz? Hangileri buzdolabında, hangileri oda sıcaklığında daha uzun ömürlü ve sağlıklı kalır? İşte listesi… Buzdolabında Saklanması Gereken Yiyecekler Yeşillikler Zencefil Elma Brokoli Havuç Pırasa Çilek Kiraz Patlıcan Üzüm Biber Kabak Enginar Borokoli Karnabahar Oda Sıcaklığında Saklanması Gereken Yiyecekler Muz Avokado Soğan Sarımsak Patates Kayısı Domates Limon Kivi Kavun Karpuz Armut Şeftali Ananas Mantar

Dolmalık Biberler

Biberler sebze değil meyvedirler. Aztek’lerden beri popüler bir besin maddesi olmuştur. Biberler kırmızı, yeşil, sarı, turuncu gibi renklerde olabilmektedir. Her biber rengi farklı bir fotokimyasal ailesine mensuptur. Dolmalık Biberlerin Faydaları Dolmalık biberin kalorisi çok düşüktür. Bir tabak dolusu yeseniz bile sadece 5 kalori alırsınız..! Ve o tabak size, günlük A ve C vitaminleri ihtiyacınızı fazlasıyla verir… İçerdikleri yüksek C vitamini bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve cildi genç tutar. Kırmızı biberlerde C vitamini daha yoğun hal... Devamı için..