Yogik Beslenme ve Sağlık

Himalaya Tuzunun Faydaları

Tuz, yaşam için esastır – tuzsuz yaşayamayız. Ancak çoğumuz genellikle sofra tuzu olarak kullandığımız rafine sofra tuzu ile doğal sağlıklı tuz arasında muazzam farklılıklar olduğunu bilmeyiz bile, ve bu farklılıkların sağlıklı kalmamızda büyük etkisi vardır. Bedenimizin fonksiyonlarının düzgün çalışmasını istiyorsak, tüm elementleri barındıran doğal tuzları kullanmalıyız.   Rafine Sofra Tuzunun Zararları: Bugün bilinen sofra tuzunun doğal tuzla ilgisi bile yoktur. Rafine sofra tuzu, 97,5% Sodyum Klorid ve 2,5% nem emici kimyasallardan ve ... Devamı için..

Sivananda Yulaf Kurabiyeleri

Malzemeler: 25-30 adet için 3,5 bardak yulaf 2,5 bardak tam buğday unu yarım bardak kuru üzüm 1 bardak badem veya fındık (robotta ufalayın, tercihe göre ağza gelecek şekilde veya tamamen öğütülmüş) 3/4 bardak yağ 1,5 bardak bal 3/4 bardak süt (veya soya sütü) Çeyrek çay kaşığı tuz 1 tatlı kaşığı tarçın 1 paket kabartma tozu Yapılışı: Yağ, bal ve sütü karıştırın. İçine diğer malzemeleri de katın. Karışım ıslak olduğu için istediğiniz büyüklüğe göre bir kaşıkla fırın kağıdı konulmuş tepsilere koyun. Şekilsiz olması önemli de... Devamı için..

Balgam – Mukus Yapan Yiyecekler

Sekiz basamaklı Klasik Yoga öğretisinin ilk basamağı olan Yama; olumsuzluklardan arınmadır. Beden ve zihin, fazlalıklarından arınmadan, temizlenmeden ve sadeleşmeden daha sonraki basamakları uygulayabilmek ve meditasyona hazırlanabilmek mümkün değildir. O yüzden arınmanın Klasik Yoga’daki önemi ve yeri çok açıktır. Bedenin Mukus yani Balgam üretimi, biriktirmesi ve atılımı da fiziksel arınmanın bir bölümünü oluşturur. Balgam – Mukus Nedir? Balgam(Mukus); soğuk algınlığı gibi hastalıklarla bağdaştırma eğiliminde olmamıza rağmen, doğal bi... Devamı için..

Her Gün Elma Sirkesi Kullanmak İçin 15 Neden

Elma sirkesi, sayısız faydası ve farklı kullanım alanıyla, sadece salata sosu olmaktan çok daha fazlasını hak etmektedir. Sebep ne olursa olsun elma sirkesini günlük hayatımıza dahil etmek gerekiyor. İşte elma sirkesini düzenli olarak kullanmak için 15 neden: 1- Elma sirkesi tamamen doğal bir üründür. Elma suyunun fermantasyonu ile elde edilir. Elma sirkesi kullanarak evinizde ve günlük yaşantınızda doğal olmayan kimyasal ürünlerin tüketimini azaltabilirsiniz. 2-Saçlarınızı şampuanladıktan sonra elma sirkesi ile durularsanız daha parlak ve hacimli olmalar... Devamı için..

Ceviz Hakkında Yeni ve Yararlı Araştırmalar

• Cevizin İnce Zarını Soymayın..! Araştırmacılar cevizin faydalarının – özellikle zarı ile birlikte yendiğinde- ne kadar fazla olduğuna, eskisinden çok daha fazla ikna olmuş durumdalar. Çünkü cevizdeki fenolların %90’ı zarında bulunuyor. Genelde zarının biraz acı olmasından dolayı çıkartılması önerilir ama bu fenol zengini bölümünü ayırmadan yerseniz daha çok faydasını görürsünüz. • Ceviz Az Rastlanır Türde Bir E Vitamini İçeriyor..!  Cevizde bulunan E vitamini, az rastlanan bir tür olan, yüksek düzeyde gama-tokoferol formundaki E vita... Devamı için..

Himalaya Tuzunda Bulunan 84 Element

Himalaya tuzu soframıza gelirken rafinerizasyon işleminden geçmez, doğaldır ve bedenimizde bulunan 84 mineralin 84’ü de himalaya tuzunda bulunur. Bu minareler ilkel denizde bulunan minerallerin aynısıdır. Sofra tuzu olarak bilinen rafine edilmiş tuz ise 97,5% Sodyum Klorid ve 2,5% nem emici kimyasallardan ve iyottan oluşur. Rafine edilerek tüm faydalı elementlerden bertaraf edilmiş sofra tuzu, insan vücudu için agresif ve dışarı atılması gereken bir maddedir. Himalaya Tuzunda Bulunan 84 Element: Himalaya tuzu bedenimizin ihtiyacı olan mineralleri, makromineralleri ve iz... Devamı için..

Gazlı Diyet İçeceklerin Zararları

Günümüzde çok popüler olan gazlı diyet içeceklerin, sanılanın aksine, kilo aldırdığı ve çok zararlı olup birçok hastalığa davetiye çıkarttığı yapılan araştırmalarda kanıtlandı. Bu zararların bazılarına değinmek istiyoruz. Böbrek Problemleri: Gazlı Diyet içeceğiniz hakkında bilmediğiniz bir şey var: Böbrekleriniz için kötü olabilir. Harvard’da 11 yıl boyunca 3000 kadın üzerinde yapılan araştırmada gazlı diyet içeceklerin böbrek yetmezliğiyle ilişkisi saptandı. Ancak ilginç olan şekerle tatlandırılmış gazlı içeceklerin bu hasta... Devamı için..

Yulaf Kepeği

Yulaf kepeği, yulaf tanesinin dış kabuğudur. Yulaf tanesinin öğütülmesi sırasında bu dış kabuk ayrılır ve kullanılmaz. Bu işlem sonucu, yulafın içerdiği lifin ve minarellerinin bir kısmı atılmış olur. Kabuğu ayrılmamış yulafı ülkemizde “tam yulaf unu” olarak bulabilirsiniz. Son yıllarda bazı diyet programlarında tok tutucu özelliğinden dolayı ön plana çıkartılan yulaf kepeği, ayrı olarak satılmaya başlanmıştır. Yulaf kepeğinin başlıca faydaları: -Kötü kolesterolü düşürür. -Kalp sağlığını korur. -Hücre hasarını yavaş... Devamı için..

Bebek Yağının Zararları

Bebek yağı mineral yağdan yapılmıştır. Mineral yağı, bitkisel kaynaklı olmayan ve petrolden elde edilen sentetik bir maddedir ve bedenimize tamamen yabancıdır. Evet yanlış duymadınız. Bebek yağları ham petrolden ve gazdan elde ediliyor. Ve aynı zamanda vazelin, bebek losyonları ve şampuanları da mineral yağ içermektedir..!  Peki neden bu yağı bebek yağı olarak lanse edip, bebeklerimize sürmemiz gerektiğini ve cilde çok iyi gelip nemlendirdiğini söylerler ki..? Çünkü mineral yağı çok kolay elde edilen ve çok ama çok ucuz bir üründür. Dürüst olmak g... Devamı için..

Yumurtanın Sarısı Sağlıklı Mı..?

Bu gerçekten de kafa karıştırıcı bir konudur. Bizlere yıllarca içerdiği yüksek kolesterolden dolayı yumurta yemememiz söylendi. Son yıllarda da bunun doğru olmadığı ve yumurtanın güvenle tüketilebileceği söyleniyor. Peki hangisi doğru? Aslında besin içeriğine bakıldığında yumurtanın sarısı yüksek kolesterol barındırmaktadır ve bu yüzden çok yenmesinin kolesterolü yükselttiği düşünülüyordu. Ancak yapılan son araştırmalarda, besinlerden alınan kolesterolun, kandaki kolesterolden farklı olduğu öğrenildi. Kalp hastalıklarına zemin hazırlaya... Devamı için..