Yogik Beslenme ve Sağlık

Nohutlu Avokado Salatası Tarifi

4 Kişilik Salata Malzemeleri: 2 Avokado – Çok yumuşamış olmasın ki dağılmasın. Yarım parmak büyüklüğünde doğrayın. 1 bardak Haşlanmış Nohut Kıvırcık Yeşil Salata Roka İsteğe göre doğranmış domates ekleyebilirsiniz. Sos Malzemeleri: Fesleğen – çok ince doğrayın. Limon suyu Zeytinyağı Karabiber Tuz Tüm sos malzemesini iyice çırpın ve salata üzerinde gezdirin. Afiyet olsun…

Avokadonun Faydaları

Son yıllarda ülkemizde de kolay bulunabilen sağlıklı yağ kaynağı bir meyvedir Avokado… Avokadonun Faydaları: -Anavatanı Meksika olan Avokado, besin değerleri açısından çok zengin bir meyvedir. -Kan basıncını dengeler. -Kolesterolü düşürür. -Göz sağlığını korur. -E Vitamini açısından o kadar zengindir ki yaşlanma karşıtı (anti aging) etki yapar. -Muzdan 35% daha fazla potasyum içerir. -Oleik asit yağ asidi barındırır ve yağ asidi zeytinyağında da bulunan yağ asididir ve sağlıklı beslenme ve diyet dostudur… -Yapılan araştırmalar, avokado... Devamı için..

10 Yeşil Üstün Yiyecek

Karalahana: K ve A gibi birçok vitamini yüksek oranda barındırır. Antioksidan zenginidir. İltihap gidericidir. Tüm bu özellikleri ile mükemmel bir kanser savaşçısı ve toksin atmaya yardımcı bir yeşil yapraklı sebzedir… Avokado: Avokado, kolesterol düşürücü etkisi ile kalp sağlığını korucudur. Omega 3 içeriği ile cildi güzelleştirir. Yağ yakıcı ve kan şekerini dengeleyici etki yapar. Yeşil Çay: Yeşil çay siyah çayla aynı bitkiden elde edilir. Siyah çaydan farkı toplandıktan sonra fermantasyon işleminden geçirilmemesi ve antioksidan özelliğini si... Devamı için..

Yeşil Çay İçmek İçin 9 Neden

Yeşil çay, doğu kökenli ve Çin’de binlerce yıldır ilaç olarak kullanılmış çok faydalı bir içecektir. Aslında yeşil çay, siyah çayla aynı bitkidir, sadece kurutulma şekilleri farklıdır. Siyah çay yaprakları yavaş yavaş kurutulur ve oksijenle tepkimeye girerek fermante olur. Yeşil çay ise yaprakları toplanır toplanmaz kavrularak hızla kurutulur ve oksijenle tepkimeye girmez. Bu yüzden yeşil çay, siyah çaya kıyasla daha fazla antioksidanlarla yüklüdür ve beyin fonksiyonlarını geliştirmekten yağ yakımını arttırmaya kadar birçok faydası vardır... Devamı için..

Artrit – Eklem İltihabını Meyve – Sebze Suyu ile Yatıştırın

Artrit yani eklem iltihabı,  günümüzde her 5 kişiden birini etkilemektedir. Artrit tek bir hastalık değildir, eklemleri kapsayan yüzlerce düzensizlik ve bozukluklardan oluşan başlı başına bir katagoridir. Osteoartrit ve Romatoid artrit en sık görülen artrit çeşitleridir. Artrit iltihap hastalığı olduğu için, iltihapla savaşan her şey tedavide etkili olmaktadır. Artritin tıbbi açıdan yönetimi ağrı kesiciler ve anti iltihap ilaçlarla, beslenme açısından yönetimi de yine iltihap savaşçısı gıdalarla başlar. KİLO VERİN..! Fazla kilonuz varsa hemen kilo... Devamı için..

Doğanın Üç Temel Gücü: Satva, Raja ve Tama

Yoga’da vejetaryen beslenme, Satva (Satvik) olarak adlandırılır. Satva, kusursuz idrak yeteneğinin ortaya çıkmasını sağlayan temel ve saf özelliktir. Satva, Raja ve Tama; Yoga felsefesinin temelinde bulunan 3 Guna’yı ya da diğer bir deyişle ‘doğanın üç temel gücünü’ temsil ederler. Satva, zihni içselleştirir, bilinci içeriye döndürür, ve baş ile kalbin birliğidir. Dolayısıyla Yogiler sürekli olarak Satva’nın geliştirilmesiyle ilgilenirler. Çünkü doğanın bu temel özellikleri bakış açısı ile, yediğimiz yiyeceklerin zihnin durumu üzerind... Devamı için..

Yiyeceklerin Hazırlanması

Yediğimiz yiyeceklerin hazırlanması sırasında, Satva, tama ve raja öğeleri yemeğin içine işler. Bu yüzden bir yogi için yemeğin yapıldığı yer ve bunun da ötesinde ortamın enerjisi ve yemeği hazırlayan kişinin zihinsel durumu son derece önemlidir. Yemeğinizi hazırlayan kişi kızgın, depresif, stresli, ya da kötü huylu biri ise bu rajasik ve tamasik enerji istinasız bir şekilde besine nüfus eder. Bu yüzden yiyecekleri hazırlarken sakin bir zihne sahip olmalı ve yaptığımız işe, bir sanat eseri yaratıyormuş gibi yaklaşmalıyız. Hepimiz evde sevgi ve neza... Devamı için..

Gıdanın Saflığı

Bedeni ve zihni temiz tutmak için beslenme önemli bir faktördür. Yiyeceklerin hazırlanma aşamasında temizliğin yanı sıra, bize sunduğu elementlerin saflığı üzerinde de çalışmalıyız. Besinler yaşamı devam ettirmeyi temsil eder- yaşamın kendisi için birincil bir destektir. Vedik kültürde, besin Brahman’ın ( Tanrı) görünüşü olarak kabul edilir. Dolayısıyla yogiler gıdaları doğadan kendilerine sunulmuş bir hediye olarak hissederek yerler. Aynı zamanda azizler her çiğnemenin onlara Tanrıya hizmet etme gücü verdiğine inanırlar. Bu zihin seviyesinde h... Devamı için..

Modern Yeme Alışkanlıkları ve Yogik Beslenme

Modern Yeme Alışkanlıkları Günümüzde yiyeceklere karşı bakış açısı, genel olarak işlevsiz ve kötü huylu bir yaklaşıma dönüştü. Şimdi, arzularımızı tatmin etmek için yemek yiyoruz. Artık yiyecekler yaşamı sürdürmenin başlıca kaynağı olarak görülmüyorlar. Son günlerde tüm davranışlar yenebilir, yarı yenebilir ve hatta bazen tiksindirici şeyleri ‘yemek‘ olarak görmek şeklinde gerçekleşiyor. Ağzımıza koyduğumuz şeyler, besin değerleriyle değil, arzularımızı tatmin etme yetenekleri ve ‘lezzet’leriyle değerlendiriliyorlar. Yogik Be... Devamı için..

Yemek Yeme Deneyimi

Nerede Yemeli? Modern kültürlerde, yemek yeme sürecine, ortamına ve hatta yemeğin kim ile beraber yenildiğine çok az dikkat edilir. Yogik beslenmede bütün bunlar çok önemlidir. Yogi yemek yediğinde, o bunu sessiz, titiz bir davranışla yapar ki, yemek sağlık ve ruhsal gelişimi için kendisine hizmet etsin. Daha önce belirtilmiş olduğu üzere yemeğin hazırlanışı yogi açısından son derece önemlidir. İdeal bir çevrede kişi kendi yemeğini kendi pişirmelidir, böylece zihinsel bir meditasyon da yapmış olur. Zihnini yemek pişirme sürecinde yüksek düşüncelerle... Devamı için..