Yogik Beslenme ve Sağlık

Farkında Ye, Kilo Ver

Ne yiyor olursanız olun, farkında olun..! :)) Yediğinize odaklanmak, yerken başka hiçbir şeyle ilgilenmemek ve böylelikle açlık sinyal seviyenizi takip edebilmek kilonuzu olumlu yönde etkileyebilir. Çok mu basit? Deneyin… Neler yaparken yemek yiyoruz ki? Televizyon seyrederken, İnternette gezinirken, Masamızda çalışırken, Ayakta dururken, Yolda yürürken, Araba kullanırken, Birşeyler okurken, ve hatta Arkadaşlarımızla ya da Ailemizle sohbet ederken, yani her türlü durumda yiyebiliyoruz. Yemeğe odaklanmadığımız için doyduğumuzun farkına varmıyoruz, doysak... Devamı için..

Ballı – Elma Sirkeli Ilık Su

Elma sirkeli- ballı suyun faydaları tüm dünyada bilinmektedir ve kuşaktan kuşağa aktarılarak -kaba tabirle bir koca-karı ilacı olarak :)- bir çok rahatsızlığın tedavisinde ve hatta yaşlanma karşıtı –anti aging- iksiri olarak kullanılmıştır. Birçok insan bu içeceğin temizleme ve dezenfekte etme özelliğinden faydalanarak bedenlerini toksinlerden temizlerler. Ayrıca mikroplarla ve bakterilerle savaşıp antibiyotik ve antiseptik hale gelen güçlü bir temizleme ajanı ve doğal bir iyileştirme iksiridir. Peki ballı-elma sirkeli su nasıl bunları yapabiliyor? Kan... Devamı için..

Yogik Beslenme ve Yeme Zamanı

En uygun yemek yeme zamanı gün içindedir. Güneş batmadan önce, sindirim enerjisi pozitif, ısıtıcı ve güneşle ilgilidir, yang enerjisine sahiptir. Oysa güneş battıktan sonra sindirim enerjisi, negatif, soğutucu ve ay ile ilgilidir, yin enerjisine sahiptir. Dolayısıyla bir yogi yemeklerini güneş doğduktan sonra ve batmadan önce yer, ki bu durum modern insanın düzenli olarak gece yemek yiyip yatağa midesinde, henüz sindirilmemiş gıda ile gitme alışkanlığının tam tersidir. Modern insanın yaptığı tamasik bir durumdur. Bu durum niçin sağlık açısından köt... Devamı için..

Yapılandırılmış Su – Arı Su

  Su şifa da olabilir, zehir de… Herkes genç görünmek ve mümkün olduğu kadar uzun yaşamak istiyor. Bunun için çeşitli “mucize” reçeteler uyguluyor, diyetler yapıyor, pahalı kozmetikler satın alıyoruz. Ancak bu çabalar yalnızca yaşlanmamızın göstergelerine direnme yollarıdır. Yaşlanma konusundaki en önemli etmenlerden biri, içtiğimiz ve yemeklerimizi yapmak için kullandığımız sudur. Bedenimizdeki hücreler, kan da dahil olmak üzere, yüzde 70 sudan oluşur.; beynimizin yüzde 90’ı sudur. Eklemlerimizin, kan damarlarımızın durumu, karaciğer... Devamı için..

Tamasik, Rajasik ve Satvik Besinler

“Doğanın üç temel gücü” yazımızda da belirtildiği gibi Yogik beslenme şekli Satvik ağırlıklı olmalıdır. Çünkü Satvik besinler; zihni içselleştirir, bilinci içeriye döndürür, Rajasik besinler ise; tutku, istek ve kontrol edilemeyen arzuları, alt hayvansal beynin kontrol edilemez eğilimlerini kamçılar, Tamasik besinler de; zihinde tembellik ve durağanlığa sebep olurlar. Tamasik Gıdalar • Et • Kümes hayvanları • Balık • Yumurta • Soğan • Sarmısak • Mayalı besinler • Çok olgunlaşmış yiyecekler • Artık, kalmış yiyecekler ... Devamı için..

Yulaflı Kahvaltı

Klasik Yoga eğitmeni ve NLP Uzman Uygulayıcı Mert Güler, senelerdir öğrencilerine kahvaltıda yulaf yemelerini öneriyor. Dört senedir öğrencisi olduğum Mert hocamın yulaflı kahvaltıdan bahsettiğini çok dinledim ve yogaya başladığımdan beri haftanın en az 4-5 günü kahvaltımın yulaftan oluşmasına gayret ediyorum… “Sabah bedeniniz enerjik, bayram havasında başlasın güne” der Mert hocam. Bedenimizin bir havası var evet, tuhaf geliyor önce böyle düşünmek. O kadar uzaklaşmışız ki bedenimizi dinlemekten, ne istediğini duymaktan… “Sabah nası... Devamı için..

Dil Temizleme – Jiva Sodhana

Dil temizleme uygulaması, kadim Yogik kitaplarında geçen ve binlerce yıldır Yogiler tarafından uygulanan beden ve zihin temizleme tekniklerinden biridir. Sanskritçe’de Jiva Sodhana olarak geçer. Dil temizleme uygulamasını, günlük yaşantımıza rutin bir uygulama olarak geçirmek, bize fiziksel ve zihinsel faydalar sağlar. Neden Dilimi Temizlemeliyim? Güneş battıktan sonra kendi kendini temizleme ve arınma sürecine giren bedenimiz, gün içinde topladığı toksinleri atmaya başlar. Bu süreç içerisinde dilimiz üzerinde de beyaz bir bakteri tabakası birikir. Bu bakteri... Devamı için..

Yiyecek Gıda dan Fazlasıdır

Bir yogi, yiyeceklerin besleyici yönlerinin yanında diğer pek çok özelliğiyle de ilgilenir. Bu, batılı beslenme uzmanları tarafından kolay anlaşılamayabilir. Birçok gıda, Batı’nın ‘Sağlıklı Yaşam Hareketi’ tarafından sağlıklı olarak kabul edilse bile, yogik hayat tarzına göre uygun değildir. Hepimiz, iyi bir fiziksel sağlığın günlük hayatımız üzerindeki önemini ve besinlerin sağlığımız üzerindeki etkilerini biliriz. Yogiler aynı zamanda, yogik beslenmenin getirdiği vejetaryen beslenme şeklinin olağanüstü faydalarını da bilirler. Yogi... Devamı için..

Kuru Üzümün Faydaları

Kuru üzüm; kabızlığı gidermede, Asidoz (Kanda asit maddelerin artışı) ve kansızlıkta, ateşi düşürmede faydalıdır. Ayrıca kilo almaya, göz sağlığına, diş bakımına, kemik sağlığına da yarar sağlar. İçerdiği benzersiz fenol miktarı ve boron minerali ile faydalı bitkisel besin araştırmalarının konusu olmaktadır. Kabızlığı Gidermede: Kurutulmuş üzüm içerisinde kurutulmuş formda lifler bulunur. Bu lifler su emerek şişerler ve kabızlığı gidermede yarar sağlarlar. Asidoz Kontrolünde: Asidoz, kanın asiditesinin veya solunum sistemindeki gazın ... Devamı için..

Yulaf Ezmesi Yemek İçin 10 Nedeniniz Var

1-40’ın üzerinde araştırma gösteriyor ki yulaf ezmesi yemek, kolesterolü düşürmede ve kalp hastalıkları riskini azaltmada yardımcı olabilir. Yulaftaki çözünebilir lifler, LDL yani kötü kolesterolü yok ediyor ve bedeninizin ihtiyacı olan iyi kolesterolü koruyor. 2-Yulaf ezmesindeki çözünebilir lif, önemli miktarda su emer ve sindirim sürecinizi yavaşlatır. Bunun sonucunda daha uzun süre tok hissedersiniz. Yulaf ezmesi kilo kontrolü sağlamada yardımcı olabilir. 3-Büyük ihtimalle mutfağınızda zaten yulaf ezmesi bulunduruyorsunuzdur. Yoksa bile tüm marketle... Devamı için..