Üstadlar

Aşık Veysel

25 Ekim 1894 – 21 Mart 1973 Ben giderim adım kalır Dostlar beni hatırlasın Düğün olur bayram gelir Dostlar beni hatırlasın Can bedenden ayrılacak Tütmez baca, yanmaz ocak Selam olsun kucak kucak Dostlar beni hatırlasın… Gerçek ismi Veysel Şatıroğlu olan halk ozanımız Aşık Veysel, 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucu gözlerini kaybetmiştir. Kendisi bu konu hakkında şöyle demiştir: “Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeğe gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu... Devamı için..

Ateşbaz-ı Veli

Ateşbaz-ı Veli Hazretleri, Hz. Mevlana’nın toplantılarda sağ yanında yer verdiği ünlü aşçısıdır, ermiş bir kişidir. Mevlevi kültüründe oldukça önemli bir yere sahip olan mutfak ve yemekten sorumlu olan kişiye büyük saygı gösterilirdi. Bu kişi Ateşbaz-ı Velî’dir. Bu ermiş kişinin hayatı hakkında pek fazla kaynak yoktur. Doğum yeri ve tarihi bilinmemektedir. Asıl adı Yûsuf, baba adı İzzeddîn’dir. Hz. Mevlana döneminde dergahın baş aşçısı olan Ateşbaz-ı Veli, dergah kültürünü yansıtan derin düşünce dünyası ile önemli öğretiler ... Devamı için..

Osho

11 Aralık 1931 – 19 Ocak 1990 Doğduğunda ismi Chandra Mohan Jain olan, 1970’lerden beri Bhagwan Shree Rajneesh olarak bilinen Osho, Hindu mistik ve ruhsal bir öğretmendir. Felsefe profesörü olan Osho, 1960’larda halka konuşmalar yaparak Hindistan’ı dolaştı. 1970’lerde bir süre Mumbai’de kaldı, Neo Sannyasin’ler müritleri oldular ve ruhsal öğretmen olarak rol aldı. Söylemlerinde geleneksel dinleri, mistikleri ve filozofları yeniden yorumladı. 1974’de Pune’a gelerek çoğunlukla batılıların geldiği aşramını kurdu. Batı... Devamı için..

Albert Einstein

Albert Einstein, Almanyada 14 Mart 1879 tarihinde doğdu. Doğumundan kısa süre sonra ailesi Munich’e taşındığı için eğitimine Munich’deki Luitpold Gymnasium’da başladı. Bu dönemlerde annesinin ısrarı ile keman dersleri alıyordu. 1894 yılında Hermann Einstein’ın iflası sonucu aile İtalya’ya taşındı. Bu dönem, Albert okulunu bitirmek için dönem sonuna kadar Munich’te kaldı. 1896 yılında ailesi tarafından eğitimine devam etmesi için Aarau, İsviçre’ye gönderildi ve Zurich’deki Swiss Federal Polytechnic School’a fizik ve matematik öğretmeni ol... Devamı için..

Sidarta Gotama Buda

Sidarta Gotama Buda, MÖ 563-483 arasında Hindistan’da yaşadığı tahmin edilen ruhani öğretmendir. Doğduğunda adı Sidarta Gotama’dır. (Sanskrit; Pali: Siddhāttha Gotama). Prens Sidarta ya da Śākyamuni (Sakya kabilesinden gelen bilge) adlarıyla da anılır. Budistler tarafından tüm dünyada Sanskritçe’de “uyanmış kişi” anlamına gelen Buda olarak kabul edilir. Peşine düştüğü yaşam ve ölümün ardındaki gerçeğin arayışı sonucu Sidarta Gotama’da oluşan ruhani aydınlanmayı anlatmak için kullanılan bir unvandır. Buda’... Devamı için..

Şems-i Tebriz-i

Şems-i Tebrizi,(Muhammed Şemsettin) Azeri Türklerindendir. Yaradılışında üstün vasıflarla bezenmiş, Allah âşığı, hakikat ve mânâ ehlidir. Günümüz doğu Azerbeycan Tebriz’de, 1185 yılında dünyaya gelmiştir. Henüz çocukluk ve ilk gençlik çağlarında, farklı vasıfta yaratıldığını göstermiş, coşkun hareketi, duygu ve düşünceleri ile zamanının değer ölçülerini aşmıştır. Şems´in Sultan Veled´e anlattığına göre, çocukluk günlerinde, melekleri, yerlerde ve göklerde bir çok olayları görür, herkesin de kendisi gibi bu kabiliyete sa... Devamı için..

Eckhart Tolle

Eckhart Tolle, 1948 yılında Almanya’da doğdu. Yeni dönem ruhani öğretmen ve yazarlardandır.  Çok uzun ve yoğun bir depresyonun sonunda birgün 29 yaşındayken büyük ruhani aydınlanmayı yaşadı. Bu tecrübeden sonra ruhani gelişimi devam etti ve zaman içinde kendini tamamen öğretmenliğe ve yazarlığa adadı. Eckhart Tolle 1995’den beri Kanada’nın Vancouver şehrinde yaşamaktadır. Eckhart Tolle hiç bir din ve gelenek ile bağıntılı değildir, fakat “Power of Now – Şimdinin Gücü” adlı kitabında etkilendiği kişi ve felsefeler... Devamı için..

Mustafa Kemal Atatürk

“Bir yolcunun yolda yürüyebilmesi için ufku görmesi yeterli değildir. Ufkun Ötesini de görmesi gerekir…” Mustafa Kemal Atatürk Atatürk’ün büyük bir üstad olduğunu aşağıdaki gizli kalmış bilgiler belki biraz da olsa anlatabilir… 1.”ATA” LAFINI SEVMEZDİ “Atatürk” hitabını ilk kez dönemin Türk Dil Kurumu Başkanı bir konuşmasında kullanmış, Mustafa Kemal de çok beğenerek soyadı olarak almıştı. Kendisine “Ata” diye hitap edilmesinden hiç hoşlanmazdı.  2.EN SEVDİĞİ YEMEK Manastır Askeri Lis... Devamı için..

Hacı Bektaş-ı Veli

1209 – 1271 Hacı Bektaş-ı Veli 13. Yüzyıl’da yaşamış bir mutasavvıf ve düşünürdür. O, Anadolu’yu Türkleştiren Türkmen gücünün hayatına şekil veren bir halk lideridir. Hacı Bektaş Veli’ye bağlı Türkmenler’e, Bektaşi denilmiştir. Bugün Hacı Bektaş Veli, Anadolu gibi Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Bosna, Arnavutluk, Macaristan, Romanya gibi ülkelerde bile Türkler arasında bilinen, saygıyla anılan bir önderdir. Hacı Bektaş Veli’nin, söylencelere dayalı yaşamı Vilâyet-nâme-i Hacı Bektaş-ı Velî’de anlatılm... Devamı için..

Meher Baba

25 Şubat 1894 – 31 Ocak 1969 Hindistan’da Poona’da Merwan Sheria İrani olarak doğdu. Adının anlamı “Şefkatli Baba” olan Baba, kendini bir avatar ya da tanrısal-insan, yani kendisini Tanrı olarak bütünüyle bilincinde olan bir kişi olarak tanımladı.1931 yılında, üniversitede ilk yılındayken Tanrısal-gerçekleşme halinin açığa çıkmasında aracı olan yaşlı bir Müslüman azizle tanıştı. İlk öğrencilerini toplayıp avatarlık misyonuna başladı. Dört yıl sonra “sessizliği gözlemeye” girişti. Bundan sonraki iletişimi ya... Devamı için..