Farkındalık Yaratan Yazılar

Burnunun Ucundaki Hazine; Nefes

Nefes yaşamdır. Yaşayan tüm varlıkların canlılığı solunuma bağlıdır. Bizler yemek olmadan yaklaşık 3-4 hafta, su olmadan 3-4 gün fakat nefessiz kalırsak 3-4 dakikada yaşamımız son bulur. Anne karnından çıkıp dünyaya geliş sırasında ilk yaptığımız şey nefes almaktır ve ölürken de yaptığımız en son şey nefes vermektir. Mesela size birkaç soru… Dakikada kaç kez nefes alıp veriyoruz? Peki ya bir günde ne kadar nefes alıp veriyoruz? Sanıyorum sorulara hemen cevap verebilmek pek kolay değil. Bu açıdan bakıldığında günlük hayatımız içer... Devamı için..

Klasik Yoga ile Gevşeme Sanatı

Dünyada yaşam biçimi hızla ve gözle görünür şekilde değişiyor. Neredeyse tüm sistemler geçmişte olduğundan çok farklı bir durumda. Bu durum, insan enerjisinin farklı biçimde dağılmasına neden oluyor. İnsan beyni varoluşunun anlamı olan denge ve uyumu kaybetti. Özellikle son 20 – 30 yılda hastalıklar boyut değiştirdi. Günümüzde modern hayata uyum sağlayamamanın yarattığı rekabet ortamı içerisinde, özellikle stresten kaynaklanan rahatsızlıklarla karşı karşıyayız. Sabahları uykudan yorgun kalktığınız oluyor mu? Çok istemenize rağmen bir tü... Devamı için..

Gündelik Yaşamda Yoga ile Mutluluk

Sağlıklı mısınız? Zihniniz huzurlu mu? İçte ve dışta iyi bir dengeye sahip misiniz? Cevabınız evet ise bu çok güzel çünkü mutlu olmanız gerekir. Fakat kaç kişi bu sorulara, sınırlama koymaksızın, gerçekten evet cevabı verebilir. Mutluluk… Küçücük bir kelime, insanların pek de ona aldırış etmiyormuş gibi göründükleri aslında çok büyük bir olgu. Gazetenizi açınız; merak ederek, mutluluk kelimesinin bu gazete içinde (reklamlar haricinde) bulunup bulunmadığına bakınız. Eminim ki, o kelimeyi ya çok zor bulacak ya da hiç bulamayacaksınız. ... Devamı için..

Gönüllü Sadelik

Kendimde, içinde bulunduğum ana fazladan bir şey daha sıkıştırmak dürtüsü hissettiğim çok olur. Bir telefon görüşmesi daha veya yol üzerinde uğranacak bir yer daha… Zamanla bu dürtüyü tanıyıp ona karşı şüpheyle yaklaşmayı öğrendim. Ona hayır demek için çaba harcıyorum. Kahvaltı sırasında gözlerimi mısır gevreği paketine yapıştırıp yüzüncü kez içindekiler listesini veya üretici firmanın şaşılası promosyonunu okumama sebep olan işte bu dürtüdür. Beslenebildiği sürece onun için gıdasının nereden geldiği önemli değildir. Gaz... Devamı için..

Yoga ve Bütüncül Sağlık

Yoga, hastalık ve tedavi ile ilgilenen modern batı tıbbının aksine, sağlıkla ilgilenen bir öğretidir. Yoga öğretileri bedenin ve aklın sağlıklı çalışmasını sağlamak için etkili ve özel bilgilere dayanmaktadır. Yoga teknikleri uygulayan kişiye sağlık, dinçlik ve sürekli bir tazelik sağlar. Günlük hayatınızda yoga yaptığınızda, kendi arabasının bakımını ve korumasını kendisi yapan araç sahibi gibi, uzun yıllar boyunca bedeninizi her zaman en iyi durumda tutar ve bedeninizi yeni bir araç gibi ışıldamasını sağlarsınız. Yoga eğitimi alınmazs... Devamı için..

Her Gün 10 Dakika Meditasyon

Her gün sadece 10 dakika meditasyon yaparak; hem bedenen, hem de zihinsel birçok olumlu kazanımlar elde edebiliriz. Bu yazıda verilen örnekler belki de buz dağının görünen bir kısmıdır. Meditasyon deneyim ister, denemeli ve kendiniz keşfetmelisiniz… Her Gün 10 dakika meditasyon ile neler olur? -Esenlik Artışı: Esenlik hissiyatınızda yani iyi olma halinizde artış olur. Stres düzeyiniz düşer, şefkat duygusu çoğalır.. -Kaygılarda Azalma: Meditasyon beyninizdeki nöral yani sinirsel bağlantıları gevşetir, rahatlatır, gerginliği azaltır. -Gelişmiş Hafız... Devamı için..

Bu Kayık da Boş – Bir Zen Hikayesi

Zen ustalarının en büyüklerinden biri olan Lin Chi şöyle dermiş: “Gençken tekneler beni büyülerdi. Küçük bir kayığım vardı ve yalnız başıma göle açılırdım. Saatlerce orada kalırdım. Bir seferinde güzel bir gecede kapalı gözlerle, kayığımda meditasyon yapıyordum. Akıntı aşağı boş bir kayık geldi ve benimkine çarptı. Gözlerim kapalıydı, bu yüzden şöyle düşündüm: ‘Biri kayığıyla geldi ve kayığıma çarptı.’ İçimde öfke yükseldi. Gözlerimi açtım ve öfke içinde adama bir şey söyleyecekken kayığın boş olduğu... Devamı için..

Yoga Bedeninizi Nasıl Dönüştürür?

Yoga, ilk dersten itibaren hem bedensel hem de zihinsel olumlu değişimler hissedebileceğiniz bir uygulamadır. Aşağıdaki görselde, Yogayı düzenli uygulayarak, ilk dersten sonra, birkaç ay sonra ve yıllar sonra gözlemlenebilecek bedensel dönüşümleri görmekteyiz… İlk Yoga Dersi Sonrası Neler Değişebilir? Beyin fonksiyonunda gelişme Stres düzeyinde azalma Tekdüzeliğin bozulması Esneklik Artışı Birkaç Ay Düzenli Yapılan Yoga Dersleri Sonrası Neler Değişebilir? Daha düşük kan basıncı Gelişmiş akciğer kapasitesi Gelişmiş vücut fonksiyonu Kronik boy... Devamı için..

Depresyon ve Anksiyete İçin 7 Yoga Duruşu

Depresyon (Bunalım) ve Anksiyete (Endişe) ile Mücadelede Yardımcı Olabilecek 7 Yoga Duruşu Beden, Zihin ve Ruh birbiri ile bağlantılı ve iletişim içerisinde olduğu için, kişi depresyon içerisindeyse veya sürekli endişeli bir zihin yapısına sahipse, beden de dengesini kaybeder. Yoga, bedene esneklik vererek yeniden dengelenmesine yardımcı olur. Bu denge sadece beden üzerinde değil, aynı zamanda zihin üzerinde de oldukça etkilidir. Sürekli bir bunalım ve endişe hali deneyimliyorsanız bir profesyonelden (doktor veya danışman) yardım almanız gerekebilir. Aynı zam... Devamı için..

Yönlendirmeler ve Kendi Yol Pusulan

Neden hep aynı şekilde, diğerlerinin bir yönlendirmesi var insanların hayatlarında? Niye herkes aynı sahte yaşamları yaşamak zorunda? Sanki aralarına karbon kâğıdı konulmuş gibi aynı tip insanlar yaratılıyor. Aşağı yukarı aynı hastalıklar, aynı ağrılar, aynı sıkıntılar, aynı hedefler, aynı telaş, aynı sabırsızlık, aynı iniş çıkışlar, aynı dengesizlikler… Çevrende seni yönlendirmeye kalkan bir sürü yönlendirilmiş insan var. Tüm bunlar, sana özgün olarak yaşaman gereken hayatı değil de, koşullanmış bir hayatı yaşatmaları demek olu... Devamı için..