Farkındalık Yaratan Yazılar

Kendinize Yatırım Yapıyor musunuz?

“Yatırım yapıyor musun?” diye sorduğumda insanlar hemen “Ne yatırımı, para mı kazandığımız var ki” veya “borçlar hiç bitmiyor ki” diyorlar yada akıllarına ilk ev, araba, yazlık veya bankadaki birikimleri geliyor. Peki sizin aklınıza ilk ne geliyor..? Oysa ki ben, kendilerini kastediyorum. Daha iyi bir yatırım aracınız var mı ki kendinizden başka? Kendinize, yani o yatırımı yapmaya çalışana, yatırım yapıyor musunuz? Yoksa kendinizi unutuyor musunuz? Yoksa sizden daha iyi yatırım araçları bulup, kendinizi yatırım yapmaya değmez mi buluyorsunuz... Devamı için..

Selamlaşma

Selamlaşmanın anlamını ve önemini biliyor muyuz dersiniz! Hiç zannetmiyorum. Çünkü günümüzde kocaman apartmanlarda yan yana iki dairede oturanlar, her hangi bir yerde karşılaşanlar, dahası bir ilişki kurmak zorunda olsalar bile selamlaşmıyorlar artık. Hatta birinin diğerinden belki maddi anlamda veya eğitim anlamında kendince üstün olması, bazen da memleket veya ırk anlamında, kendilerince doğulu veya batılı olması gibi asılsız gerekçelerle selamlaşılmıyor ne yazık ki… Oysa tersi olsaydı daha mı kolay olurdu insana ve doğaya aykırı bu sistemle ... Devamı için..

Sağlığın Bilançosu

Her insan, sağlığının bir bilançosunu yapmalı ve bugüne dek bedeniyle arasında kurduğu ilişkiyi gözden geçirmelidir; bu bilanço bizi şaşırtıcı sonuçlara ulaştıracaktır. Her çağda dünyayı saran virüslü bulaşıcı hastalıklar olmuştur. Bugün tıbbın denetiminden kaçamayan bu tür virüslere çare bulunduğu için, bu gibi hastalıklar insanları geçmişte olduğu kadar ürkütmüyor. Ancak, içinde yaşadığımız çağda, sinsi sinsi bir kenarda oturup insanları bekleyen bir başka büyük salgın var: yorgunluk ve sinirsel gerilim. Her şeyiyle düzensiz v... Devamı için..

Varoluşun Yolu Sabırdır

Neden telaşlı bir koşuşturma içerisindesin hiç düşündün mü? Bitmeyen çılgın bir koşu, öyle çılgın ki, artık o telaş içerisinde nereye gittiğini unutur hale gelirsin. Sadece amaçsız koşu kalmıştır. Yetişmen gerekiyordur ama nereye, neye hiç önemi kalmamıştır. Telaş içerisinde önüne çıkan her şey seni rahatsız eder. Kısa zamanda tüketmek sonucu görmek istersin. O acelede tüm beklentilerin hızlı olmak zorundadır senin için. Ve artık sabırsızlık sana yapışmıştır. Kırmızı ışıklar hep sana yanar, markette senin beklediğin kasa ağır... Devamı için..

Mutluluk İçin Zihni Eğitmek

“Zihin ya da bilinçten bahsederken, pek çok değişik durum olduğunu göz önüne almalıyız. Tıpkı dış koşullar ya da nesneler gibi, bazı şeyler çok yararlı bazıları çok zararlı ve bazıları da etkisizdir. Dışsal etkenlerle olan ilişkilerimizde, öncelikle bu farklı maddelerden hangilerinin faydalı olduklarını tanımlamalıyız, böylelikle onları geliştirmek, artırmak ve kullanmak konusunda dikkatli olabilir ve zararlı olan maddelerden kurtulabiliriz. Benzer şekilde zihin söz konusu olduğunda, binlerce farklı düşünce ya da “zihin” olduğunu bilme... Devamı için..

Mantralar

Mantralar; belli bir şekilde tekrarlandığı zaman fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir potansiyeli olan ses yada sesler dizisidir. Mantra söylemenin üç şekli vardır: Mantra, sesli olarak söylenir. Mantra, sadece söyleyenin duyabileceği bir fısıltıyla söylenir. Mantra, içsel olarak (sessizce zihnen) tekrar edilir. Söylenen mantranın yaydığı titreşim bir enerjidir ve kişi, bir mantranın tekrarıyla bu titreşimden faydalanıp daha yüksek bir bilince ulaşmayı hedefler. Yalnız bir çok kaynakta mantranın açıklanması şu şekildedir: “Ritmik bir şekilde söylenen ... Devamı için..

Lotus Çiçeği Bilgeliği

Lotus ya da diğer adıyla su nilüferi, genellikle çamurlu nehir yatağında ya da durgun sularda yetişen geniş yapraklı, kokulu ve parlak çiçek açan bir Nymphaea bitkisidir. Yaprakları ve çiçekleri içerisinde hava bulunduran uzun sapları sayesinde suda yüzer. Büyük çekici çiçekleri birbiri üzerine simetrik şekiller oluşturacak şekilde yatan taç yapraklarına sahiptir. Kök işlevleri yelpaze şeklinde yatay olarak suyun altındaki çamur boyunca uzanan kök saplarıyla sağlanır. Doğuda Lotus efsanevidir. Lotus her şeyin birbirine bağlı olduğu, aslında hiçbir ... Devamı için..

Kaktüs Bitkisi

Bu yazımda beni çok etkileyen kaktüs bitkisinden söz etmek istiyorum. Kaktüs’te nereden çıktı şimdi diye düşünebilirsiniz. Biliyorum ki dikenlerinden dolayı pek hoşlanılmıyor çünkü kimse kimseye özel günlerinde kaktüs satın alıp hediye vermiyor. Hatta ülkemizde bazı kaktüs türlerine kaynanadili, kaynana sopası gibi isimler takılmıştır. Ben de sadece dikenlerden oluşmadığını Marmaris Dalyan gezisi sırasında öğrendim. Büyükçe bir kaktüsün yanından geçerken bizi gezdiren rehberin “kaktüs meyvesi hiç yediniz mi?” sorusu beni çok şaşırtm... Devamı için..

İnsanları Tanımanın Teori ve Pratiği

Bilgi ve erdem susuzluğu çeken bir genç adam, dış görünüşten insanların karakterini çıkaran bir bilim dalı olan fizyonomi çalışmış. Altı yıl süren çalışmaları Mısır’da gerçekleşmiş ve bu durum kendi evinden uzakta birçok özveride bulunmasına neden olmuş. Fakat sonunda sınavlarını büyük bir başarıyla tamamlayarak, gurur ve mutlulukla ülkesine dönmüş. Yolda gördüğü herkese bilimsel gözle bakıyor ve bilgisini genişletmek için karşılaştığı herkesin yüz ifadesini okuyormuş. Bir gün yüzünde altı özelliğin birden izleri olan bir... Devamı için..

Yaşam Kalitemizi Yükseltecek 3 Unsur

Vücudumuz bizleri şaşırtacak derecede mükemmel bir işleyiş sistemine sahiptir. Sinir sistemi, iskelet sistemi, dolaşım sistemi, endokrin sistem, kas sistemi, sindirim sistemi, solunum sistemi ve lenfatik sistem gibi birçok sistemin kusursuz bir bileşimi ve uyumu ile yaşamımızı sürdürmekteyiz. Bir orkestra gibi ahenk içerisinde sessiz sedasız çalışıyorlar. Onlar bu uyumla bize çok iyi bakarken biz onlara gerekli özeni gösterebiliyor muyuz? Hele bir de şehir hayatı yaşıyorsanız; endüstriyel kimyasallar, elektromanyetik kirlenme, tarımda kullanılan zehirli maddel... Devamı için..