Farkındalık Yaratan Yazılar

Denge

Bir sarkaç düşünün. Merkez noktasından ileri geri nasıl sallandığını gözünüzün önüne getirin. Hayatta en önemli derslerden biri aslında bir sarkacın fiziksel özelliğinde saklıdır. Sarkacı bir yönde ittiğinizde, önce ittiğiniz yönde yol alacak, sonra başlangıç noktasına gelecek ve sonra da ilk hareketinin tersi yönünde tamamlayıcı bir sallanma hareketi yapacaktır. Tüm yaşamımız aslında bir sarkaca benzer özellik taşır. Düşünceler, sözler ve hareketler sallanma hızını ve karşı kutuba doğru tamamlayıcı hareketi belirler. Fazla çalışır... Devamı için..

Değişim Fırsatı

Yazar Gerald Jamposky; sevgiyi, korkudan arınma diye tanımlar. Ona göre ya korku vardır ya da sevgi. Eğer korkuyorsak, kalbimizde sevgiye yer yoktur. Tek başına kalmak, ayrılık, öfke, suçluluk duygusu, korku sendromunu oluşturur. Korkudan arınıp sevgiye sığınmak ve bizim için sevginin sürekli olmasını isteriz. Biz değişimi istesek de istemesek de mutlaka olacak, yaşam, öğrenme fırsatıdır. Kendinizi iyi hissetmek için her gün ne yapıyorsunuz? Başkalarını suçlayarak ya da kurban rolü oynayarak değişemezsiniz. Dünyanın hızla değiştiğini çevremizden he... Devamı için..

Cesaretiniz Var Mı?

İstediğiniz yaşamı yaşamaya ne dersiniz? Sağlıklı, huzurlu, gülerek barış içinde bir hayata var mısınız? Eğer varım diyorsanız, cesaret sahibi olmanız gerekiyor, ancak bu hayat cesaret sahiplerine gülecektir. Yoksa herkesin hayatı hem kendiyle hem çevresiyle barış içerisinde olurdu. Cesur musunuz? Cesaretiniz var mı? Bence var, kesinlikle var. Sadece sınırlıyorsunuz kendinizi. Farkında mısınız, kaplumbağa bile bir yol almak, istediği yere gidebilmek için ancak korunağı olan kabuğundan kafasını çıkarttığında ilerleyebilir. Aynı yerde kalmak kolay, ... Devamı için..

Bütünüyle Açık Olmak

“Tüm gece ve gündüz boyunca durmaksızın yağmur yağmıştı, çamura bulanmış dere aşağıda, sel yatağında denize karışıyor, onu çikolata kahvesi bir renge büründürüyordu. Kıyıda yürürken dalgalar çok büyüktü, olağanüstü bir güçle kıvrılıyorlardı. Rüzgara karşı yürüyordun, birdenbire seninle gökyüzü arasında hiçbir şey olmadığını hissettin, bu açıklık cenneti. Dağlara, denizlere, insanlara karşı böylesine bütünüyle açık olmak meditasyonun özüdür. İçinizde hiçbir şeye karşı sınırlarınızın, engellerinizin olmamas... Devamı için..

Bir Tavana Bir Yere Vurup Durmak

Zaman zaman soruyorum tanıdıklarıma; “Nasıl gidiyor? Halinizden memnun musunuz? Keyfiniz nasıl?” diye. “Genelde şöyle bir cevap geliyor;” “Keyifler nasıl olsun, bir ap (up) bir davn (down) oluyor” diyorlar. “Ap davn? Nasıl yani anlamadım diyorum” bende. “Ne olsun işte bir dibe vuruyoruz bir tavana vuruyoruz böylece geçiyor.”diyorlar. Ve ekliyorlar “Böyle vurmalar olacak ki hayatın tadı olsun canım yoksa hayat tekdüze olurdu.” Düşünüyorum ben de acaba bir dibe vurup bir tavana vurmak keyif mi gerçekte... Devamı için..

Bilgili İnsan – Bilge İnsan

Eğer bir bilgiyi sindirip kaslarına kadar geçirememişsen, o bilgi senin için bir söylentidir, ağırlıktır, yüktür. O zaman niye sindiremeyeceğin tüm bilgileri toplayıp biriktirip duruyorsun? Niye taşıyorsun? Taşıma, bırak gitsin, çünkü bilgiye sahip olmakla bilgiyi davranışa dönüştürmek, sindirmek farklı olaylardır. Davranışa dönüşmemiş bilgi kafanı karıştırır. Bilgi zihin ile dil arasında gider gelir, sonra etrafla paylaşılır, yorumlar yapar, tartışırsın. Bilgi bir kuramdır, bilmek ise bir deneyimdir fark buradadır. Örneğin bir doktor tavs... Devamı için..

Berrak Zihin

“Günümüzde, bizlere ulaşan mesaj, “kendi ruhunuzu geliştirin”dir. Bu, bir şeyi kendi dışımızda aramamak anlamına gelir ve çok önemli bir noktadır. Fakat eğer çabanız ya da çalışmanız doğru yönde değilse, bunların hiçbiri işe yaramayacaktır. Hatta yalnızca işe yaramamakla kalmayacak, aynı zamanda saf doğanızın bozulmasına da neden olacaktır. Zihniniz süprüntülerle dolacak ve kararacaktır. Pek çok farklı kaynaktan bilgi parçaları edinmek, bu şekilde düşünerek bilgimizi arttırmak, bizim için son derece doğaldır. Gerçekte bu yolu takip... Devamı için..

Bilgeliğin Başlangıcı – Bir Ayakkabı Hikayesi

Rivayete göre; Çok eskiden büyük ama aptal bir kral yaşarmış. Kral bir gün neşeli neşeli şehirde gezerken ayaklarına çakıl taşları batar. Kral inanılmaz derecede öfkelenir. Sızlayan ayaklarını tutarken bütün öfkesiyle: “Yarın bütün şehir deriyle kaplatılacak.” diye bağırmaya başlar. Herkes telaş içinde; “Aman kralım yapmayın ne olur. Bütün şehri nasıl deriyle kaplatırız.” der. Ama nafile kral dinlemez. “Bana karşı mı geliyorsunuz!” diye bağırır. Kralın öfkesinden korkan halk böyle bir şeyi nasıl yapacakların... Devamı için..

Arzu Etmek

“Bir keresinde biri benimle bu çok basit, ama bir o kadar da önemli bir keşfini paylaştı: “Eğer bir şeyi arzu edersem, acı çekiyorum…” Bundan daha basit ne olabilir? Bu önemli ders onun kendi deneyimiyle ortaya çıkmıştı. Bazı arzular elbette ki tamamen zararsızdır. Eğer dinlenmek istiyorsanız, dinlenin. Aynı şey yemek, konuşmak, yürümek ve kitap okumak için de geçerlidir. Ama eğer yemeğe ya da dinlenmeye, konuşmaya, sevişmeye, güçlü olmaya ya da aydınlanmaya karşı nörotik bir arzu duyuyor ve acı çekiyorsanız, o zaman durma olana... Devamı için..

Dağınıklığımızı Toparlamak

Her Ne Yapıyorsanız Bırakın ve Dağınıklığınızı Toparlamaya Başlayın..! Yaşam alanlarımızda düzensiz ve kullanılmayan noktalar, enerjimizde ve zihnimizde durağanlık ve dağınıklık yaratır… Kalabalıklık ve gereksizlik hissi ister istemez enerji alanımızı da etkiler ve farkında olmasak da duygularımıza yansır. Gelin bu yazıda dağınıklıklarımızın neler ve nerelerde olabileceğini, çözümlerini ve daha derli toplu olup, bu durum üzerinde çalışırsak ne gibi kazançlar elde edebileceğinizi inceleyelim… Dağınık Bir Zihinsel Enerji Yarata... Devamı için..