Balasana – Çocuk Duruşu

Balasana-klasikyoga.com


Balasana
Child Pose
Çocuk Duruşu

Sanskritçe Anlamı:

bala = çocuk
asana = duruş, poz (aasana - Sanskrit alfabe ile -आसन )

Rahat ve doğal bir şekilde hareket etmeden ayakların üstüne oturup, eller yanda olup alnı serbestçe öne koymayı ifade eder.

Uygulama:
Ayaklar birleştirilir, dizler bükülür ayakların üstü yere gelecek şekilde yan yana konur ve kalça topukların üzerine yavaşça yerleştirilerek bacakların üzerine oturulur. Eller bacakların üzerine konur. Bu pozda derin nefes alınır yavaş yavaş nefes verilirken eller yardımıyla öne doğru eğilinir. Alın yere serbestçe konup boyun rahatlatılır. Öne çok rahat gidilebiliniyorsa hafifçe dizleri aralayarak göğüs kısmıda rahatlatılır. Daha sonra kollar, bacakların her iki dış yanına ve avuç içleri yukarı bakacak şekilde yere serbestçe konur. Gözler kapalı, zorlamadan nazik ve düzenli bir şekilde burundan nefes alınıp verilir.

Başlangıç Uygulaması:
Dizleriniz zorlanıyorsa dizlerinizin arkasına ince bir yastık koyarak daha rahat uygulayabilirsiniz. Eğer ayak bilekleriniz zorlanıyorsa bu sefer ayaklarınızın altına ince bir yastık koyarak uygulayabilirsiniz.

Açıklama:
Balasana’nın amacı; Kasları özellikle sırt ve boyun kaslarını gevşetmek, omuzlardaki gerginliği yok etmek, omurgayı rahatlatmak için uygulanır. Ayrıca kan dolaşımı için faydalıdır. Sakinleşmeyi sağlar ve en iyi dinlenme pozlarından bir tanesidir.

Süre ve Tekrarlar:
Bu asanayı en 2 ila 3 dakika uygulamak uygun olur.