Tadasana – Dağ Duruşu

Tadasana


Tadasana
Mountain Pose
Dağ duruşu

Sanskritçe Anlamı::

tada = dağ
asana = duruş, poz (aasana - Sanskrit alfabe ile -आसन )

samasthiti-asana olarak da bilinir.
sama = rahat, sakin
sthiti = dimdik, sağlam durmayı ifade eder.
Böylece samasthiti, hareket etmeden sabit sağlam durmayı ifade eder.

Her asana Ayurveda'da geçen 5 elementi(boşluk, hava, ateş, su ve toprak) kendi içinde taşır. Bazı asanalarda, duruş farklılıklarından dolayı bazı elementler daha ağır basar. Tadasana, 5 elementin de dengede olduğu asanalardan biridir.

Adım Adım Uygulama:
1-Her iki ayak tabanı üzerinde, ayakta durarak uygulanır. Topuk, ayak tabanı ve parmaklarla yere bütün şekilde basılır. Ayaklar bitişik, topuklar ve ayak parmakları düz hizada karşıyı gösterir.
2-Kollar içeriye doğru dönük durur. Avuç içleri bedene dönük ve hafifçe bedene dokunulur. Ağırlık her iki ayağa eşit olarak dağıtılır.
3-Gözler açık karşı hizada tek bir noktaya odaklanır. Nefes tutulmaz, derin ve düzenli bir şekilde solunum yapılır. Zemine dik olacak şekilde durulur.
4-Tadasana, ayakta uygulanan pozların başlangıç duruşudur. Ama başlıbaşına bir duruş olarak da uygulanması çok yararlıdır. 30 ila 1 dk arası rahat nefes alarak pozda kalabilirsiniz.

Başlangıç Uygulaması:
Ayaklar dengemizi bulana kadar birbirinden hafifçe açık tutulur. Dengemizi sağladıkça azar azar kapatılarak uygulamalara devam edilir.

Anatomik Odaklanma:
Kalçalar

Tedavi Uygulamaları:
Siyatik tedavisinde etkilidir.

Faydaları:
Birçok rahatsızlık, bu sade duruşla izlenebilir. Eğer omurga, uygun şekilde hizaya getirilemiyorsa veya sırtta gerginlik sertlik varsa, bu çoğunlukla vücutta bir dengesizlik yaratır. Bu duruş bozukluğu ve dengesizlik organlarda, salgı bezlerinde ve sinir sisteminde rahatsızlık meydana getirir.
Bu asana günlük koşuşturma sırasında görmezden gelinen duruş bozukluklarının getirdiği rahatsızlıkların farkına varılmasını sağlar.
Nefes ile beraber uygulanırsa zihinsel ve fiziksel sakinlik getirdiği açıkça görülür.
Tekrar dengeyi sağlamak için Asana uygulamaları arasına Tadasanayı koymak gerekir.
Tadasana düzgün bir şekilde uygulandığında zihin odaklanır, telaşsız hale gelir ve sanki vücut dünyayla iç içe geçmiş hareketsiz sağlam bir dağı tecrübe eder.
Siyatiğe iyi gelir.
Düz tabanlığı azaltır.

Kontrendikasyonlar ve Uyarılar:
Başağrısı
Uykusuzluk
Düşük kan basıncı

Yardımcı Olabilecek Gereç:
Tadasana uygulamasını doğru uygulamak için duvarı kullanabilirsiniz. Duvarın önüne geçip arkanızı dönerek duvara topuğunuzu kalçanızı kürek kemiklerinizi değdirerek dik bir duruşa sahip olabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir husus da, başınızın duvara değmemesidir.

Duruşu Derinleştirmek:
Bu duruşta gözlerinizi kapatarak dengenizi geliştirebilirsiniz. Dış ortamdan referans almadan dengede durmayı öğrenin.