Trikonasana – Üçgen Duruşu

trikonasana


Trikonasana
Triangle Pose
Üçgen Duruşu

Sanskritçe Anlamı:

Trikona = üçgen
asana = duruş, poz (aasana - Sanskrit alfabe ile -आसन )

Bu duruşun bir varyasyonu da Utthita Trikonasana - Genişletilmiş Üçgen Asana'dır.

Adım Adım Uygulama:
Ayakta, ayaklar yan yana kollar her iki yanda düz bir şekilde Tadasana (Şubat ayı hareketine bakabilirsin) pozisyonundadurulur. Ayaklar yaklaşık iki omuz genişliği kadar açalır. Kollar omuz hizasına, avuç içleri aşağıya bakacak şekilde dümdüz kaldırılır. Sağ ayak parmak ucu 90 derece sağ tarafa doğru döndürülür. Nefes alarak sol kolu dümdüz yukarıya, sol kulağa deyecek şekilde kaldırılır. Nefes verilirken yavaş yavaş sağ tarafa yandan eğilerek sağ el ile sağ bilek tutulur. Sol kolda yere paralel oluncaya kadar sağ tarafa indirilir. Sol elin avuç içi yere bakar ve yana doğru uzatılır. Denge korunması için tek noktaya bakılır. Birkaç nefes kalındıktan sonra nefes alınarak yavaşça her iki kol omuz hizasında avuç içleri aşağıya bakacak şekilde doğrulunur. Ve nefes verilerek tadasana’ya geçilir. Daha sonra diğer taraftan uygulanır.

Başlangıç Uygulaması:
Ayak bileğine eğilmek ilkbaşlarda kolay olmuyorsa tabure, sandalye yada yoga bloğu dediğimiz köpükten yada ahşaptan yapılan dikdörtgen yükseltilerden destek alarak zamanla esnekliğimizi arttırarak ayak bileğine rahatça erişebiliriz. Ve üste yere paralel olan elimizle duvardan destek alabiliriz.

Açıklama:
Trikonasana’nın amacı kolu baş seviyesinden yukarı kaldırıp, yana doğru eğilerek kan akışını uyarmak. Omuz, sırt, bel, kalça ve bacak kaslarını esnek hale getirmek. Bel bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak.

Kontrendikasyonlar ve Uyarılar:
İshal
Başağrısı
Düşük kan basıncı
Boyun probleminiz varsa başınızı yukarı doğru döndürmeden düz karşıya bakın.

Süre ve Tekrarlar:
Her iki yanda 30 saniye duracak şekilde 2 tekrar yeterli olacaktır.