Kitap ve Film Önerilerimiz

Aşk Özgürlük Tekbaşınalık – İlişkilerde Çözüm

Kendini sev… Birbirinizi sevin ama aşktan bağlar üretmeyin. Aşk bir armağan olmalı, ama bedeli olmamalı… Aşk bağlılığa dönüştüğü anda ilişki haline gelir. Aşk taleplerde bulunduğu anda hapishaneye benzer. Özgürlüğünü elinden alır; göklerde uçamazsın, kafeslenmişsindir. Aşkın özgürlük verici bir kalitede olması lazım, sana zincir vurması değil; sana kanat takıp mümkün olduğunca yükseklere uçmanı sağlaması lazım. Senin bildiğin aşk biyolojik bir dürtüden ibaret; hormonlarınla kimyandan kaynaklanıyor. Kolaylıkla değişebilir-k... Devamı için..

Küçük Buda – Film

Gizemli bir dünyaya büyülü yolculuk… Bazı eleştirmenlere göre Matrix filmine de ilham kaynağı olan Küçük Buda paralel iki öyküden oluşur: Bir yanda Budizmin kurucusu Prens Siddhartha’nın öyküsü aktarılırken, öte yandan Tibetli rahip Lama Norbu’nun, hocasının reenkarnasyonunu arayışı anlatılır. 9 dalda Oscar® ödüllü Son İmparator, Paris’te Son Tango gibi filmleriyle tanınan usta yönetmen Bertolucci, bu gerçek hikayeyi kendi benzersiz tarzı ile sinemaya aktarmıştır. Özel efektleri, ABD ve Asya’nın farklı ülkelerinde gerç... Devamı için..

Ateşbaz-ı Veli

Burası, dergah çatısı altında, her metre karesi mana içeren atmosferiyle, kararmış gönüllere aşkın teneffüs ettirildiği ve Sevgili’ye en güzel ifade tekniklerinin öğretildiği yerdir. Burası, duygu ve düşüncede kutsallığın mührünü gösteren, testiyi kıranla, suyu getirenin ayrım noktası olan ve başını göğe değdirmeye değil, ayaklarının yere bastığına emin olmak isteyenlerin yeridir. Burası, doğumdaki berraklığını, ölüme taşımak isteyen, duygu hazinesini külfetten kurtarıp rahmete çevirmek isteyen, içindeki potansiyeli hor görüp de... Devamı için..

Zen Yolu / Tasavvuf Yolu

Zen Yolu/Tasavvuf Yolu Kendi Özünü Görmek/ Gönül Gözünü Açmak İşte size aydınlanmayı gerçekleştirmiş, uçsuz bucaksız bir içsel yaşantıya, uçsuz bucaksız bir bilgeliğe erişmiş bir ustanın, Osho’nun, Zen ve Tasavvuf üzerine yaptığı söyleşilerden derlenmiş yetkin bir kitap… Arka Kapak Sufizm bir dünyadır, bir dünya görüşü değildir. Sufizm bir aşkın bilgelik halidir ama bir aşkın bilgelik felsefesi değildir. … Sufi hikayeleri felsefi değildir. İnce ipuçları ve fısıltılardır. Zen’deki anahtar kelime ‘dikkat’... Devamı için..

Gülümsemenin Gücü

Hastane Palyaçosu Olmak İster misiniz? Hastaneler çoğunlukla olumsuz duyguların yoğun yaşandığı mekânlardır… Anestezi uygulaması, hastanede yatmak, ameliyat olmak hem yetişkin hem de çocuk için en stresli anlardandır. Hastaların ağrı ve acı mekânları olarak bildiği hastaneler, hem hastalar hem de çalışanlar için neşe kaynağı olan hastane palyaçoları ile güzelleştirilebilir. Hastaların acılarını dindirmek ve onları rahatlatmak amacıyla geliştirilen ‘Terapötik Mizah ve Hastane Palyaçoları’ uygulamasının ortaya çıkış öyküsü, ... Devamı için..

Dağ Duruşu – Bir Yoga Yolculuğu

Dağ Duruşu, Amerikalı bir kadını yoganın gizlerini Batı ile paylaşan ilk pirlerden biri olan yaşlı Iyengar‘ın ayaklarının dibine getiren bir özlemin öyküsüdür. “Meditasyon yapmayı, Hindistan’a gitmeden çok önce öğrendim. Yedi yaşındaydım. Annemin ikinci kocasıyla yaşıyorduk ve üvey babamdan olabildiğince uzak durmaya çalıştığım yıllardır. Bir gün üvey babam beni eski Buick arabasının içinde bırakıp malzeme almak için nalbur dükkanına girdiğinde, bir deney yapmaya karar verdim. Hiçbir şey düşünmemek ya da hiçbir şey dü... Devamı için..

Simyacı – Paulo Coelho

Simyacı, Brezilyalı eski şarkı sözü yazarı Paulo Coelho’nun, yayınlandığı 1988 yılından bu yana dünyayı birbirine katan, eleştirmenler tarafından bir ‘fenomen’ olarak değerlendirilen üçüncü romanı. Simyacı, altı yılda kırk iki ülkede yedi milyondan fazla sattı. Bu, Gabriel Garcia Marquez’den bu yana görülmemiş bir olay. Yüreğinde, çocukluğunu yitirmemiş olan okurlar için bir `klasik’ kimliği kazanan Simyacı’yı Saint-Exupery’nin Küçük Prens’i ve Richard Bach’ın Martı Jonathan Livingston’u i... Devamı için..

Yaşam Kitabı – Jiddu Krishnamurti

Güzel bir günde parkta oturup yaşam hakkında konuşan, sorunlarımızdan söz eden, varlığımızın doğasını inceleyen ve kendimize şu soruları ciddi olarak soran iki arkadaş gibiyiz: Neden yaşam büyük bir soruna dönüştü? Neden zihinsel seviyede bu denli incelikli ve kültürlü olmamıza rağmen günlük yaşamımız o denli öğütücü, anlamsız ve yalnızca, kuşkulu bir kavram olan hayatta kalmaya dönük? Neden yaşam, günlük varoluş eziyet dolu?” Kişi, düşünen ile düşünce arasındaki çelişkiyi çözüp bütünleşme yaratmak yerine, düşünenin far... Devamı için..

Küçük Prens – Antoine de Saint Exupery

Leon Werth’e… Bu kitabı bir büyüğe sunuyor olmamdan dolayı çocuk okurlarımın beni hoş görmelerini dilerim. Bunu yapmamın çok ciddi bir nedeni var: O. benim dünyadaki en iyi arkadaşım. İkinci nedenim de şu: Bu adam her şeyi anlıyor, çocuk kitaplarını bile. Üçüncü bir nedenim daha var: Fransa’da yaşıyor şu anda, aç ve üşüyor. Biraz yüreğinin ısıtılması ona iyi gelir. Eğer bütün bu nedenler size yeterli gelmiyorsa, o zaman ben de bu kitabı onun çocukluğuna armağan ederim. Bütün büyüklerin bir zamanlar çocuk olduğunu biliyoruz: ... Devamı için..

Martı – Richard Bach

“Bir gün onlara “Sizler kendinizi tırnak uçlarından kanat uçlarına kadar kendi düşüncelerinin sınırlandırıldığı sadece beden olarak görünürsünüz.” dedi ve ekledi. “Düşüncelerinizin zincirlerini koparın ve göreceksiniz ki gövdeniz de özgürlüğe kavuşacaktır.” Martı Jonathan bir martının uçamayacağı hızları ve yükseklikleri denemek ve başarmak isteyen, bir arayış ve uyanış içerisindeki sıradışı bir martının hikayesi. Kıyı ile besin arasında uçan ve gerekli olandan fazlasını öğrenmek istemeyen martılar ara... Devamı için..