Bhujangasana – Kobra Pozu

Bhujangasana


Bhujangasana
Cobra Pose
Kobra Pozu

Sanskritçe Anlamı:

bhujanga =yılan
asana = duruş, poz (aasana - Sanskrit alfabe ile -आसन )

Bu duruş hem sırt hem de karın kaslarını güçlendirmek için harika. Aynı zamanda iç organları güçlendirerek sindirim sistemini uyarmaktadır. Göğsünüzü iyice açıp nefes aldıkça vücudunuz enerjiyle dolacaktır.

Adım Adım Uygulama:
1. Düz bir zemin üzerinde yüzüstü yatarak uygulanır. Kollar göğsünüzün her iki yanında ve avuç içleri yere bakacak şekilde, ayaklar birbirine bitişik, alnınız yere paralele ve mümkünse yere değecek şekilde yüzüstü yatılır. Alnınızı yere yerleştirmek zor geldiyse burun ya da çenenizi değdirmek de yeterli olacaktır.
2. Nefes alın ve bütün vücudunuzu uzatın. Başınızı yavaşça kaldırmaya başlayın ve göğsünüzü ileri doğru uzatın. Omuzlarınızı geriye atin. El ve kollarınızdan yardim alarak ve sırt ve boyun kaslarınızı kullanarak vücudunuzu kaldırın. Başınızı mümkün olduğunca geriye atin. Pelvisinizin (ön kalça kemikleri) yerden kalkmamasına dikkat edin.
3.Vücudunuz yerden yaklaşık 45 derece açıyla kaldırabilirsiniz ancak en rahat olduğunuz açıda kalmaya çalısın ve derin nefes alın. Nefes verirken vücudunuzu yavaşça başlangıç pozisyonuna getirin.

Başlangıç Uygulaması:
Boyun bölgesinde incinme ya da gerginlik olan kişilerin başlarını geriye atarken dikkatli olmaları önerilir. Sırt ağrıları olan kişilerin sırtlarını çok zorlamamaları, rahat oldukları pozisyonda kalmaları ve dirsekleri yerde kalacak şekilde aynı uygulamayı yapmaları önerilir.

Faydaları:
Omurgayı güçlendirir.
Göğüs, karın, omuz ve akciğerleri esnetir.
Kalçaları sıkılaştırır.
İç organları uyarır ve canlandırır.
Strese ve yorgunluğa iyi gelir.
Göğsü ve akciğerleri açar.
Siyatik ağrılarını dindirir.
Astım için tedavi edicidir.
Geleneksel metinlerde, Bhujangasana'nın beden ısısını arttırdığı, hastalığı yok ettiği ve Kundalini'yi uyandırdığı söylenir.

Kontrendikasyonlar ve Uyarılar:
Sırt incinmeleri
Karpal tünel sendromu
Başağrısı
Hamilelik

Hazırlayıcı Pozlar:
Setu Bandha Sarvangasana - Köprü Pozu
Urdhva Mukha Svanasana - Yukarı Bakan Köpek

Takip Eden Pozlar:
Köprü duruşları