Pilatesin Tarihçesi

Pilates metodu, Joseph Pilates tarafından fizik tedavi amaçlı oluşturulmuş bir egzersiz sistemidir.

Pilatesin tarihçesiPilates, Almanya doğumlu kültür fizik uzmanı Joseph Hubertus Pilates tarafından oluşturulmuştur. Uzun yıllar Yoga ve Zen meditasyonuyla ilgilenmiş olan Pilates, II.Dünya Savaşı'nda İngiltere'yi turlarken, gözaltına alınmış ve bir mülteci kampına yerleştirilmiştir. Orada kamp arkadaşlarına günlük idmanlar yaptırırken kamp komutanlarının dikkatini çeken Pilates, Man Adası'ndaki hastanede 30 hastadan sorumlu bir hastabakıcı olarak işe başlatılarak her gün hastalara egzersiz yaptırmıştır. 30 hastaya tek başına egzersiz yaptırmak çok yorucu olduğu için Pilates, hastaların somyalarına yaylar, makaralar ve kablolar yerleştirerek ilk Cadillac makinaların adımını atmıştır.

Joseph Pilates'le çalışan, çoğunluğu dansçılardan oluşan öğrencileri, kendi stüdyolarını açarak pilates metodunu öğrettiler. Modern pilates stilleri bu ilk nesil eğitmenlerin öğrettiklerinden gelişmiştir.

Joseph Pilates'in Pilates sistemini anlattığı iki kitabı vardır. Bunlar:

Sağlığınız: Tüm Fiziksel Eğitim Alanlarında Devrim Yapan Düzeltici Sistem - Your Health: A Corrective System of Exercising That Revolutionizes the Entire Field of Physical Education (1934)

Kontrol Bilimi ile Hayata Dönmek - Return to Life through Contrology (1945)